eur:
411.28
usd:
397.82
bux:
79614.11
2024. november 22. péntek Cecília

Moszkva-Damaszkusz-Teherán-Bagdad-tengely az Iszlám Állam ellen?

Oroszország, Szíria, Irán és Irak koalíciója felettébb hatékonynak bizonyult a közel-keleti terrorellenes harcban - jelentette ki kedden Moszkvában Franc Klincevics orosz szenátor, a szövetségi tanács (az orosz parlament felsőháza) védelmi bizottságának első elnökhelyettese, miután orosz stratégiai bombázók először mértek légicsapást szíriai militánsokra az iráni Hamadánból felszállva.

A váratlan orosz lépés újabb meglepetést okozott az Egyesült Államok és az általa vezetett nyugati-közel-keleti koalíció számára azt követően, hogy Oroszország tavaly szeptemberben, ugyancsak váratlanul, elkezdte bombázni a Bassár el-Aszad szíriai elnökkel szemben álló erőket a polgárháborúba süllyedt arab országban létesített hmejmími légitámaszpontról.

Lélektani szempontból az orosz beavatkozás egyik csúcspontja eddig az volt, hogy az orosz televízió májusban élőben közvetített szimfonikus koncertet a világhírű karnagy, Valerij Gergijev vezényletével a szélsőséges erőktől visszafoglalt Palmüra amfiteátrumából, ahol nem sokkal korábban az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet tagjai még tömegesen fejeztek le foglyokat.

Orosz politikai elemzők szerint az iráni Hamadánból végrehajtott bombázások nemcsak azt jelentik, hogy Oroszország a térségben új támaszpontot szerzett, amelynek használata lerövidíti az eddig az észak-oszétiai Mozdokból felszálló orosz nehézbombázók útját a szíriai célpontokig és egyúttal megnöveli a terhelhetőségüket.

Irán az 1979-es iszlám forradalom óta egyetlen idegen hatalomnak sem tett hasonló gesztust - állapítja meg a Reuters.

A fejlemény az elemzők szerint azt is bizonyítja, hogy Moszkva új szövetségesre tett szert a "nemzetközi terrorizmus elleni harcban", és úgy látják, hogy ez minőségi fordulat a szíriai szembenállás történetében.

Oroszország mint az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagja, Irán esetében olyan országgal fogott össze katonai téren, amelyet tavaly tavaszig, a nukleáris programjáról való genfi megegyezésig nemcsak újabb szankciók sora, hanem nemzetközi katonai fellépés is fenyegetett, ahhoz a szíriai kormányhoz hasonlóan, amelyet Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter egy minapi nyilatkozata szerint 2013-ban több mint 600 nyugati szárnyasrakéta-csapás fenyegetett, ha nem egyezik bele vegyi fegyvereinek megsemmisítésébe.

Egy ilyen nagyszabású támadás esetén Sojgu szerint "nagyon nehéz" lett volna helyreállítani a szíriai államszerkezetet.

Sojgu ezen felül azt is állította, hogy Oroszország és az Egyesült Államok hamarosan tető alá hozza a megállapodást, amely szerint közös harci bevetéseket indítanak az IÁ harcosai ellen a szíriai Aleppóban.

Viktor Litovkin orosz katonai szakértő az orosz Ren tévé híroldalának nyilatkozva azt állította, hogy az orosz-szíriai-iraki-iráni koalíció az IÁ elleni harc meghatározó erejévé vált. Litovkin az iráni légtérnek az orosz légierő előtti megnyitása mellett annak a lépésnek a stratégiai jelentőségét is hangsúlyozta, hogy tavaly szeptemberben Bagdadban orosz-iraki-iráni tájékoztatási központ nyílt a terroristák elleni harc támogatására. Leonyid Ivasov vezérezredes, az orosz védelmi minisztérium katonai együttműködési főosztályának volt vezetője a Gazeta.ru hírportálnak elmondta: ennek a feladata az, hogy a részes országok vezérkarai számára összegyűjtse és elemezze a terroristákra vonatkozó operatív hírszerzési értesüléseket.

Oroszország hétfőn engedélyt kért Irántól és Iraktól, hogy igénybe vehesse légterüket a pilóta nélküli repülőgépei átrepülései számára. Teherán válasza a hamadáni bázis rendelkezésére bocsátásával egyértelmű, Haider al-Abádi iraki miniszterelnök pedig kedden szintén arról tett bejelentést, hogy ha országa városai felett nem is, de a határövezeti folyosókon megengedi az orosz átrepüléseket. Ezt a jogot egyébként korábban megadta az amerikaiak vezette koalíció gépeinek is.

Mint emlékezetes, a szíriai szélsőségesek ellen az iráni és iraki légtéren át 2015. október 7-én vetettek már be orosz Kalibr típusú, pilóta nélküli repülőgépeket négy, a Kaszpi-tengeren állomásozó Bujan-M típusú rakétahordozó hajóról.

Viktor Litovkin az IÁ elleni összefüggésben arra is rámutatott, hogy az orosz-török közeledés nyomán Ankara megerősíti a Szíriával közös határának ellenőrzését.

A Szíriával kapcsolatos további orosz tervekről nyilatkozva Alekszej Leonkov orosz katonai szakértő a Gazeta.ru-nak nyilatkozva elmondta, hogy a Hmejmím használatáról szóló orosz-szíriai megállapodás ratifikálását követően a légi támaszpontot meg fogják erősíteni, és alkalmassá teszik majd stratégiai bombázók fogadására is.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×