Infostart.hu
eur:
388.6
usd:
334.93
bux:
121269.73
2026. március 4. szerda Kázmér

Új elnöke van a lengyel jegybanknak

Adam Glapinski közgazdász professzort, volt építészeti, illetve külgazdasági kapcsolatokért felelős minisztert választotta meg pénteken a szejm a lengyel jegybank elnökének.

A posztra Glapinskit május elején Andrzej Duda államfő jelölte. Mellette az abszolút többséggel rendelkező Jog és Igazságosság, valamint az ellenzéki tömörülések közül a Kukiz´15 és a Lengyel Parasztpárt szavazott, a szintén ellenzéki Nowoczesna (Modern) többségében tartózkodott a szavazástól. A legnagyobb ellenzéki párt, a Polgári Platform pedig nem támogatta.

Az új elnök 2010-től idén februárig a monetáris tanács tagja volt, utána Andrzej Duda a jegybank felügyelőbizottsága tagjának nevezte ki. A közgazdász professzor 1991-ben, Jan Krzysztof Bielecki kormányában építészeti miniszter, 1992-ben Jan Olszewski kormányában pedig a külgazdasági kapcsolatokért felelős miniszter volt.

Glapinski Marek Belkát váltja, akinek szombaton jár le hatéves elnöki mandátuma.

Glapinski egyúttal a tíztagú lengyel monetáris tanács élére kerül. A testület nyolc tagja az idei év első hónapjaiban lépett hivatalba. Egy tag mandátuma 2019-ben jár le. A lengyel kommentátorok egyhangúan tapasztalt szakértőnek minősítik Glapinskit. Szerintük a legfontosabb feladata a 2014 júniusától tartó lengyelországi defláció kezelése, valamint a gazdasági növekedés szinten tartása lesz.

Az új monetáris tanács májusban importáltnak nevezte a deflációt, átmenetinek nyilvánította az év eleji gazdasági lendületvesztést, mivel szerinte a gazdaság az év hátralévő részében a javuló foglalkoztatásnak és az új szociális juttatásoknak köszönhetően várhatóan ismét erőre kap.

Címlapról ajánljuk
Az iráni háború miatt új döntésekre kényszerültek a tőzsdei befektetők

Az iráni háború miatt új döntésekre kényszerültek a tőzsdei befektetők

Az iráni konfliktus megrázta a világ tőzsdéit: az olajipar kivételével szinte minden tőkepiaci termékből menekül a tőke – mondta az InfoRádióban a Portfolio tőzsderovatának vezetője, Nagy Viktor.

Hortay Olivér az Arénában: két módon is súlyosan roncsolódik most a világ olajellátása

A Hormuzi szoros kiesése a nemzetközi olajpiaci útvonalakból nagy érvágás, de legalább ennyire komoly probéma, hogy a megtámadott Irán válaszcsapásként a környező országok infrastruktúráját támadja – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Hortay Olivér közgazdász, a Századvég Konjuktúrakutató Zrt energia- és klímapolitikai üzletágvezetője.
inforadio
ARÉNA
2026.03.04. szerda, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Ez a betegség járványként terjed a magyarok körében – Gyakran még stigmatizálják is az ebben szenvedőket

Ez a betegség járványként terjed a magyarok körében – Gyakran még stigmatizálják is az ebben szenvedőket

Minden második magyar túlsúlyos vagy elhízott – hangzott el azon a sajtóeseményen, amelyet a Lilly Hungária Kft. szervezett meg az elhízás világnapja alkalmából, amely a mai napra, március 4-ére esik. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora elmondta: a hazai lakosság mintegy negyedénél a testtömegindex meghaladja a 30-as értéket, ami elhízásnak felel meg. A rendezvényen egészségügyi szakemberek arra hívták fel a figyelmet, hogy a ma már krónikus betegségként számon tartott és súlyos népegészségügyi kihívást jelentő elhízás megfelelő kezeléséhez az is szükséges, hogy a társadalom ne stigmatizálja, ne akaratgyengeségnek tartsa az elhízást.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×