Szürreális és pokoli háttér előtt menekült több tízezer ember Kanada egyik városából. Az autópályán haladó kocsik tizenöt méteres lángoló fák között haladtak. A tűz narancsszínűre festette és füsttel borította el a láthatárt, miközben a hatóságok elrendelték Fort McMurray kiürítését.
A 80 ezres város teljes lakosságát evakuálták az Alberta tartományra hirtelen lecsapott, pusztító erdő- és bozóttüzek miatt.
A szárazság és a szél miatt gyorsan elharapózott a tűz és az előrejelzés szerint péntekig nem is fordul meg a széljárás.
A kanadai Természeti Erőforrások minisztériuma szerint egész Alberta tartományban „extrém tűzveszély áll fenn” – ez azt jelenti, hogy gyorsan terjedő és intenzív tüzekre kell számítani.
A lángok nem a földön, hanem a fák lombjain keresztül terjednek és nagyon nehéz megfékezni azokat – figyelmeztetett a minisztérium.
Az első tüzek vasárnap lángoltak fel Fort McMurray város közelében. Helyi idő szerint kedd délután jött a parancs: mindenkinek távoznia kell, pontosabban otthonukat és ingóságaikat hátrahagyva menekülni.
Aki tehette, bedobálta a legfontosabb dolgait a kocsijába és sokan a városból kivezető 63-as úton indultak el. Az út négy sávját és még a leállósávokat is megtöltötték a kocsik. Volt, akinél kifogyott az üzemanyag – az albertai közlekedési minisztérium tankereket küldött a számukra.
Carol Christian a fiával és a macskájával menekült el egy lángoló lakónegyedből.
„Istenem, épp időben jutottunk ki – gondoltam. Sokkoló érzés tudni, hogy soha többé nem látod viszont a házadat” – mondta az AP hírügynökségnek.
„Minden elpusztult, amiért az elmúlt két évben dolgoztam” – mondta John Davidson a CBC közszolgálati tévének, miután háza, autói és motoros szánjai a lángok martalékaivá váltak.
Sok helyen valóban por és hamu és kiégett autóroncsok nyújtottak apokaliptikus látványt.
A belváros középületeinek nagy részét sikerült megmenteni, de sok kerületben nagy a pusztítás és a helyzet bármikor rosszabbra fordulhat.
Fort McMurray azon a vidéken terül el, ahol a világ harmadik legnagyobb olajtartalékai találhatók. Az energiacégek szerint főbb lelőhelyeik biztonságban voltak, de a katasztrófa miatt csökkentették a kitermelést.