eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília

Obama nyíltan segíti Anglia EU-ban maradását

Kétnapos hivatalos látogatásra Londonba érkezett Barack Obama. Az amerikai elnök teljesen nyíltan igyekszik befolyásolni a szigetország uniós tagságáról június 23-án tartandó népszavazást: szerinte Nagy-Britannia a közösség tagjaként lehet a legerősebb.

Barack Obama még a látszatát sem igyekszik elkerülni annak, látogatásával szeretné befolyásolni a júniusi népszavazás eredményét. Bár már korábban, többször is egyértelművé tette véleményét, most kétnapos látogatásának első napján a Daily Telegraph című konzervatív brit napilapban megjelentetett írásában jelzi: az EU-tagság nem gyengíti, hanem erősíti Nagy-Britannia befolyását a világban. Az amerikai elnök az egyébként az EU-szkeptikus irányvonalat támogató újságban arról ír, Nagy-Britanniának hasznára vált az EU-tagság a munkahelyteremtésben és a gazdasági növekedés szempontjából is, az Európai Unió egységes belső piaca pedig óriási lehetőségeket kínál a brit népnek. A cikkben megismételte azokat a gondolatait is, amelyeket nagyjából egy esztendővel ezelőtt a BBC-nek adott interjújában mondott el.

„Ha az Egyesült Királyság az Európai Unió tagja, az Egyesült Államok sokkal jobban bízik a transzatlanti unió erejében. Ennek a második világháborút követően létrejött intézménynek a léte biztonságosabbá és sikeresebbé teszi a világot. Biztosak akarunk lenni abban, hogy az Egyesült Királyság továbbra is része marad ennek” - mondta egy éve Obama, aki a Daily Telegraph pénteki cikkében ezt úgy egészíti ki, az erős Európa nem fenyegeti, hanem szintén erősíti Nagy-Britannia globális vezető szerepét. Hozzáteszi: a briteknek büszkének kell lenniük arra, hogy az Európai Unió elősegítette a brit értékek terjesztését egészen az európai földrész perifériájáig.

A nyilatkozat nem váltott ki osztatlan sikert a szigetországban. A kilépéspárti tory parlamenti képviselők népes csoportja már korábban arra kérte Obama elnököt, ne avatkozzon bele a népszavazás kampányába, Boris Johnson, London polgármestere pedig "képtelenségnek" nevezte azt az amerikai álláspontot, hogy az EU-tagság erősíti Nagy-Britannia befolyását. De nem ős az egyetlen ezen véleményével.

„Ha a britek a kilépés mellett döntenek, akkor is minden a megszokott módon megy tovább. A minék a világ 7. legnagyobb gazdasága, a Föld 5. legnagyobb katonai erejével rendelkezünk, egy fontos szövetségese vagyunk a NATO-nak, ami egyértelmű garanciája biztonságunknak. Nem hinném, hogy ebből a szempontjából bármi is változna. Amerika kénytelen lesz elfogadni az új valóságot, ahogy mi is minden alkalommal elfogadjuk, bármilyen adminisztráció is vegye át a feladatokat Washingtonban” - nyilatkozta a BBC-nek a kilépés melletti kampány egyik vezéralakja, Liam Fox, konzervatív parlamenti képviselő, David Cameron korábbi védelmi minisztere.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×