eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Adóbevallási láz tört ki a brit parlamentben

Azt követően, hogy a brit miniszterelnök a Panama-papírok miatti vádak nyomán nyilvánosságra hozta adóbevallását, több vezető brit politikus is hasonló lépésre szánta el magát. Akadt azonban kivétel is: az unióból való kilépésért kampányoló Brit Függetlenségi Párt vezére nemet mondott.

Valóságos adóbevallási láz lett úrrá a brit parlamenten. Az úgynevezett Panama-papírok – a nagyhatalmúak és a gazdagok offshore adóelkerülési gyakorlatát taglaló dokumentumok nyilvánosságra hozatala – védekezésre kényszerítette David Cameron brit miniszterelnököt is.

A bizalmas adatok ugyanis arra utaltak, hogy Cameron édesapja is offshore számlákat kezelt és fia pénzének egy részéről is gondoskodott. Emiatt Cameron a nyilvánosság elé tárta adóbevallását. A kormányfő azt is közölte: 2010-ben eladta az ügyben érintett részvényeit, „nehogy felmerüljön az összeférhetetlenség” gyanúja.

Valószínűleg nem számított rá, hogy más politikai vezetők sem hagynak nyugtot könyvelőiknek és követik példáját.

Boris Johnson, a borzas hajú, euroszkeptikus és a jövőben miniszterelnök-szerepre váró londoni főpolgármester is a nyilvánosság elé tárta meglehetősen jelentős bevételeit és adózását.

Nem volt rest az ellenzéki Munkáspárt vezére, Jeremy Corbyn sem, aki szintén bemutatta adóbevallását. Róla az is kiderült, hogy a parlamenti fizetésén kívül mindössze 1800 fontot keresett és késve nyújtotta be az ívet, ezért 100 font bírságot kellett fizetnie.

Corbyn a parlamentben élesen bírálta Cameront, és azt mondta: a kormányfő „nem fogta fel, milyen közfelháborodást okoz világszerte az adóelkerülés... egy szabály vonatkozik az átlagemberekre és egy másik a szupergazdagokra.”

A korábban említett londoni főpolgármester, Boris Johnson viszont évi félmillió fontot vallott be. A pénz közel egyharmada a főpolgármesteri fizetés, míg a nagy része a Daily Telegraph című konzervatív lapnak írt kommentárokból folyik be.

A brit pénzügyminiszter, George Osborne szintén publikált adóbevallása szerint a tárcavezető tudja, hogyan kell bánni a pénzzel. Az előző adóévben 45 ezer fontot kapott osztalékként befektetései után.

Cameron miniszterelnök a parlament előtt vehemensen védelmezte a Panama-papírokban említett édesapját, aki szerinte „keményen dolgozott és a családjáért élt”. Ezért Cameron „nagyon dühös volt”, amikor szóba hozták az édesapját.

A kormányfő azt mondta: nem tartja jó ötletnek, hogy egyre több közéleti személyiség hozza nyilvánosságra adóbevallását. Szerinte elég, ha a kormányfő és az ellenzék vezére, valamint a pénzügyminiszter és az ellenzéki „árnyék pénzügyminiszter” publikálja adatait, „mert ők felelnek az ország pénzügyeiért”.

Több munkáspárti képviselő azonban nem hallgatott rá és nyilvánosságra hozta saját adóbevallását.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×