Infostart.hu
eur:
363.84
usd:
311.54
bux:
148659.81
2026. augusztus 20. csütörtök István

London kimenekíti diplomatáit Teheránból

Nagy-Britannia kimenekíti több diplomatáját az iráni fővárosból, miután iráni radikális diákok megtámadták teheráni képviseletét - közölte szerdán a brit külügyminisztérium. Norvégia ugyanezér bezárja teheráni nagykövetségét.

A brit tárca szóvivője - az Iránban lévő diplomáciai források értesüléseit megerősítve - elmondta, hogy az előző napon történtek miatt és annak érdekében, hogy szavatolják a nagykövetség személyzetének biztonságát, folyamatban van munkatársaik evakuálása Teheránból.

A szóvivő tartózkodott attól, hogy megmondja, hány embert menekítenek ki, vagy hogy részletekkel szolgáljon. Hangoztatta ugyanakkor, hogy a személyzet és a családtagok biztonságának szavatolása a legsürgetőbb feladat. Hozzátette, hogy bár a képviselet hivatalosan zárva van, ott bizonyos diplomáciai munka folyik.

Nyugati diplomáciai források arról számoltak be, hogy a brit diplomaták első csoportja szerda délelőtt a teheráni repülőtéren felszállt egy Dubajba induló gépre. A képviselet többi alkalmazottja a nap folyamán követi őket.

Radikális tüntetők kedden behatoltak a teheráni brit képviseletre, letépték az ország zászlaját, felgyújtottak egy nagykövetségi járművet, betörték a képviselet ablakait. Az akció láthatóan a hatóságok jóváhagyásával kezdődött, hogy kimutassák azt a felháborodást, amelyet a London által - az iráni feltételezett nukleáris program miatt - elrendelt büntetőintézkedések váltottak ki.

A brit-iráni viszony különösen feszültté vált az után, hogy a brit kormány a minap újabb pénzügyi szankciókat vezetett be Iránnal szemben, megtiltva a brit bankoknak pénzügyi tranzakciók lebonyolítását iráni bankokkal, beleértve az iráni központi bankot. A szankciókkal London a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) legutóbbi jelentésére reagált.

Norvégia bezárta teheráni képviseletét szerdán - közölte az oslói kormány. A skandináv állam az első ország, amely a brit nagykövetség feldúlását követően zárja be képviseletét.

Hilde Steinfeld külügyi szóvivő közölte, hogy a képviselet diplomatái még mindig Teheránban tartózkodnak és még semmilyen evakuálási döntés nem született. Arra a kérdésre, hogy vajon meddig tart zárva a követség, az a válasz hangzott el, hogy mérlegelik a folyamatban lévő helyzetet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

„Fura urak” és felszabadulás – Tarr Zoltán állami és miniszteri díjakat adott át

Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter állami és miniszteri díjakat adott át a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztériumban augusztus 20. alkalmából szerdán.
inforadio
ARÉNA
2026.08.24. hétfő, 18:00
Wagner Péter
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője
Oldalaztak az amerikai indexek, nem szárnyalt, egyenesen kilőtt a Moderna

Oldalaztak az amerikai indexek, nem szárnyalt, egyenesen kilőtt a Moderna

Az elmúlt hetek optimizmusa után ismét elromlott a hangulat a világ tőzsdéin, a befektetők a magas kötvényhozamok és az olajár emelkedése miatt aggódnak, miközben különösen nagy nyomás nehezedik a technológiai részvényekre. A tegnapi amerikai esést ma Ázsiában is komoly eladási hullám követte, Európában pedig oldalazást láthatunk.  Délután az amerikai pénzügyminisztérium bejelentette, hogy növeli a hosszúoldali kötvények visszavásárlását, erre pedig nagyot ugrottak a fémek és a tőzsdék, emellett pedig a dollár is nagyobbat gyengült és a kötvényhozamok is csökkenni kezdtek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×