Infostart.hu
eur:
360.2
usd:
310.13
bux:
131460.2
2026. május 20. szerda Bernát, Felícia

Mégsem afgán terroristák tettek dinamitot a párizsi áruházba?

A francia hatóságok szerint egyáltalán nem biztos, hogy afgán terroristák helyezték el azokat a dinamitrudakat, amelyeket a rendőrség kedden talált meg a párizsi Le Printemps - magyarul A tavasz - nagyáruházban. A szakértők azt is kétségbe vonják, hogy iszlamisták írták volna azt a levelet, amelyben a hatóságok számára teljesen ismeretlen Afgán Forradalmi Front magára vállalja a robbanószer elhelyezését, és egyben a francia csapatok Afganisztánból való kivonását követeli. Mindezek ellenére a belügyminiszter bejelentette: megerősítik a főváros, illetve a vidéki nagyvárosok legforgalmasabb városrészeinek, bevásárlóközpontjainak védelmét, és összesen mintegy 2500 rendőrt helyeznek készenlétbe.

A francia rendőrség kedden azt követően vonult ki a Párizs egyik leglátogatottabbb helyének számító Haussmann sugárúti Le Printemps áruházhoz, hogy a France Presse hírügynökséghez egy magát Afgán Forradalmi Frontnak nevező szervezet levelet juttatott el. Ebben arról tájékoztattak, hogy a Deutsche Bank tulajdonában lévő áruház második és harmadik emeleti mosdóiban robbanószert helyeztek el. A nagy erőkkel felvonuló rendőrök a megjelölt helyeken összesen öt darab ütött-kopott, amúgy gyújtószerkezet nélküli dinamitrudat találtak.

A francia sajtó által megszólaltatott szakértők szerint a fenyegető levél alapján nem biztos, hogy iszlám szélsőségesek művéről van szó. Az iromány szerzői azt követelik ugyan, hogy a francia csapatok legkésőbb február végéig hagyják el Afganisztánt, ellenkező esetben akcióba lépnek "a kapitalista nagy áruházak" ellen, ám a szöveg semmilyen vallásos utalást sem tartalmaz, márpedig a hozzáértő rendőrök szerint általában éppen az ilyen elemek képezik az iszlám terroristák fenyegető üzeneteinek gerincét.

Szokatlannak találják a "kapitalista" kitétel használatát is, ezért a nyomozók szerint nem kizárt, hogy szélsőbaloldali provokációról van szó, ugyanakkor azt is elképzelhetőnek tartják, hogy az akció mögött szélsőjobboldali csoport vagy magányos elmebeteg áll. "Minden lehetőséget vizsgálunk" - mondta az egyik magas rangú rendőrtiszt, a francia belügyminiszter pedig "rendkívüli óvatosságra" intett, mondván: el kell kerülni, hogy a hatóságok hamis irányba nyomozzanak.

Michel Alliot-Marie egyébként szerdára tanácskozásra hívta a legfontosabb rendőri vezetőket, valamint a legnagyobb áruházak igazgatóit. Annyi már tudni lehet, hogy a karácsonyi ünnepekre való tekintettel drasztikusan megerősítik a legnagyobb városok forgalmas köztereinek és bevásárlóközpontjainak védelmét, egyben a legmagasabb előtti piros fokozatra helyezték a terroristaellenes készültséget.

Az üggyel párhuzamosan, de attól teljesen függetlenül a rendőrség kedden letartóztatott hét iszlamistát Párizsban, akiket azzal vádolnak, hogy kapcsolatban álltak egy Afganisztán számára harcosokat toborzó hálózattal, és fenyegető leveleket küldözgettek az interneten. A hatóságok ezzel kapcsolatban emlékeztettek, hogy múlt héten már lezajlott egy letartóztatási hullám Párizsban és Brüsszelben, és akkor francia területen két, Belgiumban pedig tizennégy embert vettek őrizetbe, és ez utóbbiak között egy bevetésre készülő öngyilkosjelölt is volt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bauer Bence: összeomlóban a német kormánypártok támogatottsága, válságot hozhat a polgári juttatás rendszere

Bauer Bence: összeomlóban a német kormánypártok támogatottsága, válságot hozhat a polgári juttatás rendszere

Akár előre hozott választásokat is eredményezhet Németországban, ha nem módosítják az úgynevezett polgári juttatás (Bürgergeld) rendszerét. A növekvő szociális kiadások ugyanis már szinte fenntarthatatlan módon terhelik meg a német költségvetést. A CDU/CSU–SPD kormánykoalíció támogatottsága soha nem látott mélységben, már csak 34 százalékon áll, miközben az AfD közel a 30 százalékhoz.

Magyar Péter „kívül akar maradni a lengyel belpolitikai vitákon”

A kétoldalú, ezen belül a gazdasági kapcsolatokról, Magyarország orosz gáztól való függetlenedésének támogatásáról, a kelet-közép-európai régió biztonságáról és a régiós együttműködési formák elmélyítéséről tárgyalt Magyar Péter miniszterelnök szerdán Karol Nawrocki lengyel elnökkel – tájékoztatta Marcin Przydacz, az államfői hivatal vezetője a Polsat News internetes híroldalt.
inforadio
ARÉNA
2026.05.20. szerda, 18:00
Horn Gábor
a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke
Felpattantak a tőzsdék, beindultak a tech papírok az Nvidia jelentése előtt

Felpattantak a tőzsdék, beindultak a tech papírok az Nvidia jelentése előtt

Ma reggel esést láttunk az ázsiai piacokon, ezt követően pedig Európában is gyengébb hangulatban indult a nap, a déli órákra azonban megérkezett egy kisebb felpattanás, majd délutánra egyre nagyobb emelkedés alakult ki. Az amerikai tőzsdéken is jó a hangulat, különösen az elmúlt napokban gyengélkedő technológiai részvényeket veszik a befektetők. Piacmozgató események szempontjából az iráni eseményekre, illetve az esti piaczárást követően az Nvidia gyorsjelentésére ajánlott ma különösen figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×