Infostart.hu
eur:
360.5
usd:
309.61
bux:
132046.37
2026. május 19. kedd Ivó, Milán

"Másfél éven belül elmúlhat a pénzügyi-gazdasági válság"

Másfél éven belül elmúlhat a pénzügyi-gazdasági válság - vélik az Ázsiai-Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködési csoport, a világ gazdasági teljesítményének felét adó országok - vezetői. A szavakon kívül azonban az APEC-tagok nem ajánlottak konkrét elképzeléseket a krízis felszámolására.

Az ázsiai-csendes-óceáni térség adja a világ lakosságának közel felét és gazdasági teljesítményének több mint felét, ráadásul az APEC-csoport tagja az Egyesült Államok, Kanada, Japán, Kína és Oroszország is. Így nem egy jelentéktelen szervezet vezetői mondták azt, hogy másfél éven belül véget érhet a világot gúzsba kötő pénzügyi és gazdasági válság.

A perui házigazdák tiszteletére ponchót viselő George Bush amerikai elnök és 20 másik vezető jelentések szerint Alan Garcia perui elnök nyomására megváltoztatta a tervezett kommüniké szövegét, hogy az optimistább hangvételű legyen. De ez jogos is volt, fejtegette Garcia, mert a jelenlegi válság nagyrészt a bizalmatlanság terméke, a politikai vezetőknek pedig meg kell nyugtatniuk a befektetőket és a piacokat.

Alig ismertette viszont Garcia ponchót viselői kollégái körében mindezt a médiával, a résztvevők máris igyekeztek pontosítani. "Korai még időpontokról beszélni" - jegyezte meg Stephen Harper kanadai miniszterelnök. Felipe Calderon mexikói elnök pedig azt mondta: a dátum csak becslés.

Bush elnök szóvivője viszont optimista volt: már pár hónapon belül látni lehet majd a válságkezelés pozitív eredményét - hangoztatta.

A protokollon kívül a találkozó hozadéka lehet, hogy a csúcs a világkereskedelmi tárgyalások eredményes lezárására sarkallta a feleket. Elemzők szerint az APEC-csoport, amelynek fejlett és fejlődő országok is a tagjai, erősen hajlik arra, hogy az év végi határidőre megállapodás szülessen az eddig tetszhalott világkereskedelmi tárgyalásokon.

A hétfői, limai APEC-csúcs volt egyben George Bush utolsó, előre betervezett külföldi útja. A távozó amerikai elnök kimért hangulatú találkozót tartott Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel, aki a korábbinál bizakodóbban nyilatkozott Bush utódjáról, Barack Obamáról. "Neki nincs kőbe vésett, végleges elképzelés" az amerikai rakétavédelmi tervről, ami bizakodásra ad okot - mondta a leendő elnökről Medvegyev.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Euró klubtagság nélkül: Andorra, Monaco, San Marino, Vatikán, Koszovó és Montenegró eurótörténete

Euró klubtagság nélkül: Andorra, Monaco, San Marino, Vatikán, Koszovó és Montenegró eurótörténete

Az euróövezetbe elvileg szigorú felvételi vizsgán át vezet az út. Az infláció, a hiány, az államadósság, az árfolyam-stabilitás mind rendben kell, hogy legyen. Mégis vannak olyan államok, amelyek eurót használnak anélkül, hogy ezeket az elvárásokat kipipálták volna. Andorra, Monaco, San Marino és Vatikán szerződéssel kapott különleges státuszt, Koszovó és Montenegró viszont válsághelyzetben, egyoldalúan vezette be az eurót. Ugyanaz a pénz forog náluk, mint mondjuk Németországban, de egészen más történet áll a pénzük mögött.

Új végrehajtói, felszámolói és közjegyzői rendszer jön – itt vannak a friss kormánydöntések

Államilag ellenőrzött végrehajtói rendszer, bírósági kontroll alá kerülő felszámolási eljárások, egyszerűbb és olcsóbb közjegyzői eljárások jöhetnek. Döntött a kormány azbeszt-ügyben, az atomerőmű ügyében, a kormányzati gépkocsikkal és az állami célokra használt honvédségi repülők használatával kapcsolatban is. Elhangzott: az előző kormány meghamisította az idei költségvetést, mert 286 milliárd forint maradt ki az NGM-nél a betervezett fizetendő tételek közül.
Több döntést hozott az új kormány a hétfői ülésén, Sulyok Tamás nem akar lemondani

Több döntést hozott az új kormány a hétfői ülésén, Sulyok Tamás nem akar lemondani

Zajlik a hatalomátvétel: a napokban történik meg az új minisztériumok apparátusának felállítása, egyre több államtitkári név ismert. Hétfőre Magyar Péter ismét kormányülés összehívását lengette be, így várhatóan több fontos bejelentésre számíthatunk a kabinettől. Orbán Anita arról adott hírt, hogy tárgyalások kezdődnek a kárpátaljai magyarok kisebbségi jogainak rendezésére Ukrajnával. Sulyok Tamás köztársasági elnök egy interjúban arról beszélt, hogy nem tervez lemondani a tisztségéről, mire Magyar Péter újra távozásra szólította fel. Balásy Gyula két, az államnak felajánlott kommunikációs cégéről kiderült, hogy végrehajtás indult ellenük, Varga Mihály pedig kijelentette, hogy a jegybank partner lesz a kormánnyal az euró bevezetésében. A fejleményekről folyamatosan tudósítunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×