Infostart.hu
eur:
355.47
usd:
312.34
bux:
139301.72
2026. június 23. kedd Zoltán

Akciócsoportot hoz létre az ENSZ az élelmezési válság leküzdésére

Az ENSZ több szakosított szerve létrehoz egy akciócsoportot a növekvő élelmiszeripari árak okozta globális válság kezelésére - jelentették be kedden Bernben egy ENSZ-tanácskozás után.

Ban Ki Mun főtitkár irányítja majd a csoport munkáját.

A főtitkár és az ENSZ 27 szakosított szervezetének igazgatói hétfőn és kedden tanácskoztak a svájci fővárosban a válság megoldásáról.

A főtitkár elmondta a zárt ajtók mögött tartott eszmecsere után rendezett sajtóértekezleten, hogy az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) 1,7 milliárd dollár értékben szándékozik vetőmagokat juttatni falusi gazdálkodóknak a világ legszegényebb országaiban.

Ban Ki Mun hozzátette, hogy a világszervezet számos más intézkedést is tervez; legelsőként pótolni akarja a Világélelmezési Program (WFP) költségvetéséből hiányzó 755 millió dollárt. Felkérte az adományozó országokat: sürgősen segítsenek, hogy élelmezni lehessen az éhezőket.

Több szegény országban éhséglázadások törtek ki az utóbbi hónapokban. A búza, a rizs és más alapvető élelmezési cikkek árainak drámai emelkedése nagy terheket ró a nagy segélyező szervezetekre, köztük a WFP-re, amelynek 73 millió nélkülöző ember élelmezéséről kellene gondoskodnia az idén.

A Világbank elnöke, Robert Zoellick bejelentette a berni sajtóértekezleten, hogy a vezetése alatt álló nemzetközi pénzügyi szervezet megduplázza - 800 millió dollárra emeli - az afrikai mezőgazdaságnak szánt hiteleit a jövő évben.

Zoellick felszólította a világ országait: ne reagáljanak a válságra az élelmiszerek exportjának tilalmával, mert azzal csak súlyosbítanák a helyzetet. Az ilyen jellegű intézkedés árufelhalmozásra késztetné a kereskedőket, és ezáltal még inkább felhajtaná az élelmiszerárakat - érvelt az exporttilalom ellen.

Címlapról ajánljuk

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×