Infostart.hu
eur:
382.23
usd:
324.01
bux:
125061.81
2026. január 23. péntek Rajmund, Zelma

Csehül áll a radar támogatottsága

A csehek többsége határozottan ellenzi az amerikai radarállomás elhelyezését az ország területén - derül ki a legfrissebb közvélemény-kutatás eredményeiből.

A prágai közvélemény-kutató intézet május elején végzett felmérése szerint a lakosság 61 százaléka határozottan ellenzi, hogy az ország területére amerikai radarállomást telepítsenek A megkérdezettek 30 százaléka viszont támogatja a radar elhelyezését. Tíz megkérdezett közül hét úgy vélte, hogy a radarállomás elhelyezéséről népszavazásnak kellene döntenie.

Mirek Topolánek miniszterelnök közben egy prágai nemzetközi értekezleten hangsúlyozta, hogy az amerikai rakétaelhárító rendszer Közép-Európába telepítendő elemei az egész euroatlanti térséget megvédenék, ezért feltétlenül szükség van rájuk.

Mirek Topolánek szerint, ha Európa saját akaratából nem szentel nagyobb figyelmet a védelmének, akkor civilizációját pusztulás fenyegeti.

A kormányfő megpróbálta eloszlatni Moszkva aggályait, mondván: a Csehországba, illetve Lengyelországba tervezett amerikai bázisok nem lesznek támadó jellegűek, hanem a védelmet szolgálják. Szerinte Oroszországnak nincs oka a félelemre, mert a tervezett csehországi radarállomás és a lengyelországi rakétakilövő bázis nem irányul orosz célpontok ellen.

Várhatóan a radarállomás lesz a legfőbb témája azoknak a megbeszéléseknek is, amelyeket George Bush amerikai államfő jövő kedden folytat a cseh fővárosban. Várható, hogy az amerikai elnök prágai látogatása idején több tiltakozó megmozdulást tartanak a radarállomást ellenző civil szervezetek.

Hanganyag és szöveg: Protics János (Pozsony)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A cég, amely nem volt eladó, avagy hogyan védte meg magát a Mol, és vált regionális energiahatalommá

A cég, amely nem volt eladó, avagy hogyan védte meg magát a Mol, és vált regionális energiahatalommá

A Mol történetét gyakran sikersztoriként mesélik el. Növekedés, terjeszkedés, regionális jelenlét. De ez csak az egyik dimenzió. A mélyben egy sokkal izgalmasabb történet húzódik meg. Annak a krónikája, hogy hogyan tanulta meg egy posztszocialista olajvállalat megvédeni saját magát. Ez a cikk nemcsak azt mutatja meg, hogy kiket vásárolt fel a MOL, hanem azt is, miért nem tudták őt megvenni.
inforadio
ARÉNA
2026.01.26. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Elkezdődött a béketárgyalás, közben szétbombázza Oroszország Kijevet  – Ukrajnai háborús híreink pénteken

Elkezdődött a béketárgyalás, közben szétbombázza Oroszország Kijevet – Ukrajnai háborús híreink pénteken

Ukrajna szívesen segít a NATO-nak kilőni az orosz hajókat Grönland körül – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ma a davosi fórumon. Az Egyesült Államok, Oroszország és Ukrajna ma megkezdte az első háromoldalú tárgyalást a háború lezárásáról a következő napokban. Kijev és Washington az energiaellátó rendszerre vonatkozó fegyverszünetet készül felajánlani Oroszországnak az Egyesült Arab Emírségekben tartandó béketárgyaláson - írta a RBK. Közben Oroszország folyamatosan lövi Ukrajna energiaellátó rendszerét és azon dolgoznak, hogy Kijevet élhetetlenné tegyék. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×