eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia

Irán nem akar ENSZ-ellenőrzést

Mahmud Ahmadinezsád iráni elnök olyan törvényjavaslatot emelt jogerőre, amely révén országát kivonná nukleáris tevékenységének szigorú ellenőrzése alól, és felújítaná uriánum-dúsítási programját, amennyiben az atomprogram ügye az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé kerülne.

Az iráni parlament már november 20-án elfogadta a törvénytervezetet, még mielőtt a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) kormányzó tanácsa úgy döntött, hogy egyelőre nem utalja az iráni dossziét a BT elé.

Az Ahmadinezsád által aláírt törvény értelmében Irán a jövőben nem tekintené magára nézve kötelező erejűnek az atomsorompó-egyezmény kiegészítő jegyzőkönyvét, amely lehetőséget adna a NAÜ-nek az előre be nem jelentett ellenőrzésekre is. A jegyzőkönyvhöz való csatlakozást az előző iráni kormány írta alá, de a parlament sosem ratifikálta azt.

Az iráni uránium-dúsítási programról szóló tárgyalásokat a tervek szerint szerdán folytatják magas rangú iráni és az Európai Uniót képviselő német, francia és brit szakértők részvételével. Teherán e program felújítását szuverén jogának tekinti, és tagadja, hogy atomfegyver-előállítás lenne a célja. A NAÜ kormányzó tanácsa várhatóan márciusban tárgyalja újra az iráni kérdést.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Szinte középkori állapotok uralkodnak a világ egyik legzártabb régiójában, mégis a globális versenyfutás fontos része lett

Szinte középkori állapotok uralkodnak a világ egyik legzártabb régiójában, mégis a globális versenyfutás fontos része lett

A 21. században a fokozódó globális versenyfutás miatt a hegemón szerepre törő hatalmak figyelmébe kerülnek olyan térségek is, amelyeket korábban szinte teljesen elfelejtett a világ. Ezek közé tartozik az Afganisztánhoz tartozó rendkívül szegény Wakhan-folyosó is, ahol szinte középkori állapotok uralkodnak. A völgy egyszerre több okból is a döntéshozók figyelmének középpontjába került, ráadásul egyszerre több ország is növelte az aktivitását. A növekvő érdeklődés vélhetően a jövőben sem fog alább hagyni, mivel túl sok potenciál rejtőzik az elszigetelt területben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×