Infostart.hu
eur:
377.66
usd:
316.94
bux:
0
2026. február 11. szerda Bertold, Marietta
Donald Trump amerikai elnök a résztvevőket köszönti egy nyári rendezvényen a washingtoni Fehér Házban 2025. június 4-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Bloomberg pool/Eric Lee

Donald Trump várva várt bejelentést tett

Megszületett az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi megállapodás – jelentette be szerdán Donald Trump amerikai elnök, nem sokkal azután, hogy washingtoni és pekingi tárgyalófelek Londonban keretegyezségre jutottak a kétoldalú kereskedelmi feszültségek enyhítéséről, valamint a kínai ritkaföldfém- és ipari alkatrész-export korlátozásainak feloldásáról.

„A megállapodás Kínával elkészült, és már csak Hszi elnök és az én végső jóváhagyásomra vár” – írta az amerikai elnök a Truth Social közösségi oldalon. „Kína előre biztosítja a mágnes- és ritkaföldfém-ellátást. Mi pedig teljesítjük, amit vállaltunk, többek között azt is, hogy a kínai diákok továbbra is tanulhatnak amerikai egyetemeken, amit én mindig is támogattam.

Mi összesen 55 százalékos vámtarifát alkalmaztunk, Kína pedig 10 százalékot”

– írta az elnök.

Hozzátette: Hszi elnökkel szorosan fogunk együttműködni annak érdekében, hogy Kína megnyissa piacát az amerikai kereskedelem előtt. Ez nagy győzelem lenne mindkét ország számára.

A Fehér Ház egyik tisztviselője szerint az amerikai vámintézkedés három elemből áll: egy 10 százalékos kölcsönös alapvámból, egy 20 százalékos pótlólagos vámból, amelyet Trump Kínával, Mexikóval és Kanadával szemben vezetett be a fentanil-beáramlással kapcsolatos vádak miatt, valamint a Trump első elnöki ciklusában kivetett 25 százalékos kínai importvámokból.

A kétoldalú egyeztetések hétfőn kezdődtek Londonban, azt követően, hogy Trump és Hszi Csin-ping telefonbeszélgetése feloldotta a Genfben született megállapodás körüli patthelyzetet. Peking és Washington május közepén Genfben állapodott meg a kínai importra kivetett 145 százalékos amerikai, illetve az amerikai importra kiszabott 125 százalékos kínai vámtarifák 90 napos felfüggesztéséről és a tárgyalások folytatásáról.

Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszter kedden, a londoni tárgyalássorozat második napján elmondta: sikerült olyan keretrendszer létrehozásáról megállapodásra jutni a kínai küldöttéggel, amely elvezethet Donald Trump amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök múlt heti telefonbeszélgetésén elért konszenzus végrehajtásához.

Címlapról ajánljuk
Salát Gergely: egy japán–kínai háború szinte világháború lenne – nem lesz egy szép történet a következő egy-két év

Salát Gergely: egy japán–kínai háború szinte világháború lenne – nem lesz egy szép történet a következő egy-két év

Az új japán kormány megalakulásával feszültebb lesz a szigetország és Kína viszonya, de a közvetlen katonai konfliktust mindkét fél szeretné elkerülni – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Salát Gergely sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa.

Rubio jön, Vance és Trump talán – Szakértő: nem véletlen az időzítés

Marco Rubio amerikai külügyminiszter – miután részt veszegy müncheni konferencián – február közepén Szlovákiába és Magyarországra látogat. Az amerikai külügy szerint a tárcavezető Budapesten magyar kormányzati vezetőkkel egyeztet egyebek mellett a békéről, valamint az amerikai–magyar energetikai partnerségről. Magyarics Tamás (ELTE) emeritus professzor szerint nem véletlen, hogy Rubio éppen most és épp ide utazik.
inforadio
ARÉNA
2026.02.11. szerda, 18:00
Schiffer András
ügyvéd, volt országgyűlési képviselő
Eljött az igazság pillanata: most kiderül, mennyire lehet bátor az MNB

Eljött az igazság pillanata: most kiderül, mennyire lehet bátor az MNB

Csütörtök reggel publikálja a KSH a januári inflációs statisztikát, mely várhatóan több mint öt év után először mutat majd 3% alatti áremelkedési ütemet. Ez pedig nem csak önmagában nagy esemény, hanem a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának következő döntéseit is meghatározhatja. Amennyiben a várakozásoknak megfelelően kedvezően alakul az adat, az akár már február végén megnyithatja a kaput a 6,5%-os alapkamat csökkentésére, de az elemzők szerint legkésőbb márciusban lépni fog a jegybank.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×