eur:
401.56
usd:
346.5
bux:
95003.24
2025. június 13. péntek Anett, Antal
Motor Oil Splashes At The Old Newspapers Background
Nyitókép: Elena Popova/Getty Images

Olajban gazdag új területek gazdájává vált a Mol

Azerbajdzsánban kezd hamarosan szárazföldi szénhidrogén-kutatásba a Mol-csoport. A megállapodást június elején írták alá. A tervek szerint a magyar társaság 65 százalékos részesedéssel operátorként vezeti a projektet.

A Mol már öt éve jelen van Azerbajdzsánban: a magyar olajipari vállalatnak egy ACG (Azeri-Chirag-Gunashli) nevű óriásmezőben van közel 10 százalékos részesedése. A mostani aláírás nem ehhez kapcsolódik szorosan, hanem szárazföldi kutatási lehetőséget teremt a cég számára – mondta az InfoRádióban Homonnay Ádám, a csoportszintű kutatás-termelés operáció ügyvezető igazgatója.

Azerbajdzsán kőolajban és földgázban is különösen gazdag. A Mol az eddigiekben főként a tergeri termelésre, illetve kutatásra helyezte a hangsúlyt a Kaszpi-régióban, de úgy véli, komoly lehetőség van arra, hogy főként új kőolajmezőket találjanak a szárazföldi területeken, de akár földgázra is esély nyílhat.

A SOCAR azerbajdzsáni állami olajvállalattal – június elején – aláírt megállapodás az azeri fővárostól, Bakutól nyugatra elhelyezkedő Shamakhi-Gobustan régiót érinti, mintegy 3000 négyzetkilométernyi területen. A Mol a projekt első egy-két évében ennek a területnek a jó részét szeizmikus adatszerzéssel, 3D-s adatokat használva vizsgálja át, „letapogatják, hogy mi van a föld alatt”, majd ennek alapján fogják meghatározni, hogy hol érdemes fúrni, hogy hol vannak az a lehetséges új lelőhelyek, amelyeket korábban nem találtak meg. A régióban vannak olajmezők, de jelentős tartalékok lehetnek még: több tízmillió hordós készleteket remélnek egy-egy mezőből.

Homonnay Ádám kitért arra is, hogy a tervek szerint a Mol 65 százalékos részesedéssel operátorként vezetné a projektet, míg a SOCAR 35 százalékos tulajdonrésszel társulna. „Mi leszünk a gazdái a területnek, ami azt jelenti, hogy a műveleteket mi magunk tervezzük meg, nyilván alvállalkozók segítségével, de a Mol felelőssége a kivitelezés” – fogalmazott Homonnay Ádám.

A szerződést még az azerbajdzsáni parlamentnek ratifikálnia kell. A kitermelt olajat a Mol a nemzetközi piacokon is értékesítheti, de akár elhozhatja a régióbeli finomítóiba.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.13. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×