Egy sor új állampapír-sorozatot dob piacra az ÁKK, ez érinti a PMÁP, a BMÁP és a FixMÁP konstrukciókat is.
A friss dokumentáció szerint lezárják az eddigi FixMÁP értékesítését, és jövő hét szerdától új papírt lehet vásárolni - írja a Portfolio.
Az újdonság az, hogy az eddigi 3 éves konstrukció mellett jövő héttől megjelenik egy 5 éves FixMÁP is, szintén évi 6,5% kamatot kínálva, ezzel gyakorlatilag 5 évre lehet befixálni ezt a kamatszintet.
Legutóbb február végén jött ki új sorozat a FixMÁP-ból.
A 3 éves konstrukció esetén nem lesz változás, azaz azt továbbra is 6,5%-os éves kamattal lehet majd megvásárolni, amelyet a papír negyedévente fizet ki a befektetőknek. Hasonlóképp épül majd fel az 5 éves FixMÁP is, azaz a 6,5%-os éves kamat időarányos részét szintén negyedévente fizeti.
A FixMÁP-nál legutóbb tavaly szeptember végén csökkentették le a kamatot, az akkori 6,75%-os kamatozásról a mostani 6,5%-os szintre (eredetileg 7%-kal indult 2024. januárjában).
Ezek után már csak az a kérdés, ki milyen jövőbeni kamatszinteket vár, de az biztosra vehető, hogy az eddig is népszerű FixMÁP az 5 évre befixálható 6,5%-os kamatával újabb értékesítési löketet kaphat.
Az új FixMÁP-ok mellett új PMÁP is jön, a dokumentáció szerint az új prémium állampapír 10 éves lesz, azaz 2035-ben fog lejárni. A konstrukciót szintén április 23-tól lehet megvásárolni, a kamatprémium lényegében ugyanúgy épül fel, ahogy elődjénél, a 2032/J-nél.
Az új PMÁP-sorozat piacra dobásával meglehetősen sokat várt az adósságkezelő, hiszen mindeddig a tavaly februárban piacra dobott 2032/J-t lehetett venni - olvasható a Portfolio cikkében. A kamatprémiumot tekintve a két sorozat között nem lesz különbség, az első kamatperiódusban azonban a régi (most még vásárolható) sorozat jobb kamatot biztosított a maga 7,9%-ával, igaz, akkor egy magasabb inflációs környezetben voltunk.
A BMÁP-nál is változás lesz
A bónusz állampapír frontján is változások jönnek, és a hosszabb távra befektetők szempontjából nem a jó irányban. A mostani sorozatok értékesítését lezárják, és április 23-tól két új, 2029-ben és 2031-ben lejáró BMÁP-ot (2029/R1 és 2031/R1) vehetnek a magyarok.
Mire ez a sok változás a lakossági állampapíroknál?
Az ÁKK közleménye kiemeli, hogy a kamatozási és visszaváltási szabályok nem változnak, az ÁKK célja, hogy a háztartások hosszabb futamidőre is befektethessék megtakarításaikat és az eddiginél még sokszínűbb legyen a lakossági állampapírok kínálata a futamidő szempontjából.
Az új PMÁP kapcsán az adósságkezelő kiemeli, hogy a hosszabb futamidővel akár nyugdíjcélú megtakarításként is lehet helye a befektetési palettán. Korábban már többször is szó volt egy esetleges nyugdíjkötvény piacra dobásáról, de ezt a tervet az ÁKK jó ideje a fiókba tette. Úgy tűnik, hogy a PMÁP futamidejének meghosszabbításával részben erre az igényre reagálna az adósságkezelő.
A közlemény kitér arra is, hogy a forgalmazók lakossági állampapír értékesítésének támogatása érdekében az ÁKK a Magyar Bankszövetséggel történt egyeztetés eredményeként
2025 áprilisától állampapírcsere lehetőséget biztosít a lakosságtól a bankok által visszavásárolt lakossági állampapírok tekintetében.
Ennek keretében a forgalmazók a saját számlájukra került lakossági állampapírokat mindig az épp értékesítés alatt álló sorozatokra cserélhetik, amit a másodpiacon tovább értékesíthetnek a lakosság számára.
Annak érdekében, hogy az állampapírcsere megvalósulhasson, a lakossági állampapírok dokumentumai a befektetői kör tekintetében módosításra kerültek - írják.
Ezzel lényegében a jövőben már nem egyedül a lakosság vehet lakossági állampapírokat, igaz, abban nem lesz változás, hogy a "végfelhasználó" továbbra is a lakosság marad.
Mindez várhatóan megdobja majd a lakossági állampapírok heti értékesítési számait, hiszen a háztartások mellett jövő héttől a forgalmazók is megjelenhetnek a vevői oldalon - írja a Portfolio.
Bár azt nem tudjuk, hogy mekkora lakossági állampapír-állomány lehet most a forgalmazók könyveiben (vagyis mekkora az az összeg, amit a lakosság már visszaváltott, de az ÁKK még nem vásárolt vissza a forgalmazóktól), a cél ezzel a lépéssel vélhetően az, hogy ne csökkenjen a lakossági állampapírok állománya, és mindemellett a forgalmazók is "ki tudják szórni" a könyveikben lévő lakossági papírokat az új konstrukciókra történő cserével és azok értékesítésével.