eur:
403.06
usd:
349.46
bux:
95317.22
2025. június 16. hétfő Jusztin
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő (b) és Donald Trump korábbi amerikai elnök, republikánus elnökjelölt tárgyalásuk előtt Trump floridai rezidenciáján, Mar-a-Lagóban 2024. március 8-án.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Így lehet Magyarország a Trump-vámpolitika relatív nyertese

Területenként más-más célja van Donald Trump vámpolitikájának – vélekedett az InfoRádió GeoTrendek című magazinműsorában Horváth Sebestyén, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője. Az amerikai elnök szerinte egyszerre kezd kereskedelmi háborúba, csökkenti külkereskedelmi deficitét és kerül zsarolási pozícióba. Arról is beszélt, hol keresi a kiskaput Magyarország, amely veszteségminimalizálásra törekedhet.

Kanada és Mexikó esetében bebizonyosodott, hogy a bejelentett Trump-vámok zsarolási eszközök voltak, az Egyesült Államok elérte azt, amit akart, különféle bevándorlási szabálymódosításokat.

Hogy más országokkal szemben is egyfajta tárgyalási alapként használja-e Donald Trump a vámbejelentéseket, arról az InfoRádió GeoTrendek című műsorában Horváth Sebestyén, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője úgy fogalmazott, a képlet szerteágazónak tűnik. Szerinte három különböző területre különböző céllal vetetnek ki a vámok: Távol-Kelet, Európai Unió, illetve Kanada és Mexikó.

Távol-Kelet

A délkelet-ázsiai országokkal szemben az Egyesült Államoknak nagy "kereskedelmi hiánya" van Horváth Sebestyén szerint, ezért Koreával, Japánnal és Vietnámmal szemben "kereskedelmi háború a cél".

Európai Unió

Európa, illetve az EU esetében Donald Trump – az elemző szerint – a vámkülönbségek mérséklésére törekszik, illetve arra, hogy több energiahordozót vegyenek az USA-tól, továbbá, hogy a különböző egyéb kereskedelmi akadályokat csökkentsék az európai országok. Ilyen például, hogy az autók előtt még mindig akadályként tornyosul az önvezetésre, a biztonságra és a kibocsátásra vonatkozó szigorú európai szabályozás, ezt az elnök szintén valahogy igyekezne fellazítani.

Kanada, Mexikó

Horváth Sebestyén szerint a két amerikai országban egyéb üzletre törekszik Donald Trump. "Másfél hónappal ezelőtt már sikerült megállapodni arról ennek a három országnak, hogy mind Kanada, mind Mexikó fokozni fogja a határokon átáramló illegális migránsok, illetve a drogkereskedelem elleni küzdelembe fektetett erőforrásait" – mutatott rá.

Magyarország: kármérséklő megállapodás jöhet

Horváth Sebestyén szót ejtett a magyarországi hatásról is. Mint aláhúzta, a bejelentett vámintézkedésekben az összes európai ország érintett, amely nagymértékben exportál gépjárműveket az Egyesült Államokba, de úgy gondolja, hogy Magyarország, illetve a többi kelet-közép-európai ország helyzete kedvezőbb, mint a nyugat-európai országoké.

"Magyarországon három nagy német autóipari vállalat termel, az Audi Győrben, a Mercedes Kecskeméten, az év végén pedig indul a debreceni BMW-gyár. Magyarországon egyrészt a vállalatok szabályozása sokkal kedvezőbb, mint például Németországban, illetve alacsonyabb a bérszínvonal, olcsóbb az energia, alacsonyabb a társasági nyereségadó, illetve összességében az adókörnyezet is jobb, mint például a nyugat-európai országokban, tehát arra lehet számítani, hogy ha az európai autóipari vállalatok nem is helyezik át a termelésüket az Egyesült Államokba a vámintézkedések hatásának ellensúlyozása érdekében, alacsonyabb költséghányadú európai országokba áthelyezhetik a termelést, és itt jön a képbe Magyarország" – mutatott rá.

Összességében azért negatívan fogja érinteni a trumpi vámpolitika az európai országokat, köztük Magyarországot is, de még most is formálódik az Egyesült Államok és Magyarország között valamilyen gazdasági megállapodás, amelynek konkrét részletei még nem ismertek, de mérsékelhetik a károkat.

Ezek befektetések lehetnek, hírlik, hogy a Tesla is gyárt nyit Magyarországon, és újratárgyalják a felek a kettős adóztatás egyezményét.

Horváth Sebestyén felidézte azt is, hogy Orbán Viktor néhány hónapja kiutazott az akkor még csak megválasztott elnök Donald Trumphoz Floridába, és elkísérte oda a legnagyobb hazai távközlési vállalat vezetője is, aki tárgyalt Elon Musk SpaceX-vezérrel is.

A GeoTrendek magazin teljes adása itt hallgatható meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: Izrael, Irán és az újabb brüsszeli hülyeség

"A közel-keleti háború teljesen új helyzetet teremtett, Magyarország ezért hivatalosan kezdeményezi, hogy az új helyzetre tekintettel Brüsszel vegye le a napirendről az orosz energiahordozók végleges kivezetésére vonatkozó javaslatát, és haladéktalanul készítsen hatástanulmányt a közel-keleti háború következményeiről és a veszély elhárításának összeurópai módozatairól" - írta Orbán Viktor a Facebook-oldalán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
Rommá bombázza Teheránt az izraeli légierő, ballisztikus rakétákat lőtt ki Irán - Híreink a Közel-Keletről vasárnap

Rommá bombázza Teheránt az izraeli légierő, ballisztikus rakétákat lőtt ki Irán - Híreink a Közel-Keletről vasárnap

Szombat éjszaka újabb iráni válaszcsapás érte el Izraelt: tíz ember meghalt, húsz eltűnt, kétszáz megsérült. Izraeli támadások során találatot kapott az iráni védelmi minisztérium épülete (vélhetően válaszként Teherán hasonló tegnapi akciójára) illetve egy olajdepó. Mindkét fél elhúzódó háborúra készül. A szakértők attól tartanak, hogy Irán elzárhatja a fosszilis tüzelőanyagok szállításában kulcsfontosságú Hormuzi szorost. A nap folyamán az izraeli légierő súlyos támadásokat mért Teheránra, Irán pedig ballisztikus rakétákat lőtt ki Izrael államra. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti konfliktus legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. június 15. 18:02
×
×
×
×