Infostart.hu
eur:
385.87
usd:
328.34
bux:
111214.62
2025. december 30. kedd Dávid
Various of ice cream flavor in cones blueberry ,strawberry ,pistachio ,almond ,orange and cherry setup on dark stone background . Summer and Sweet menu concept.
Nyitókép: kerdkanno/Getty Images

Kiderült, hogy fagylaltban mérve jobban élünk-e, mint ötven éve

Jelentősen változott a fagylalt ára és az átlagfizetés is 1970 óta, de nem azonos mértékben.

1970-ben egy havi fizetésből több mint négyezer gombóc fagyit lehetett venni – ma már alig ezret. A „gombócindex” látványosan mutatja meg, hogyan csúszott szét az elmúlt évtizedekben a vásárlóerő és az infláció viszonya – derül ki a Pénzcentrum összeállításából.

1970-ben egy gombóc fagyi 55 fillérbe került, míg az átlagos bruttó kereset 2222 forint volt – ebből egy hónapban elméletileg több mint 4000 gombóc fagyit lehetett venni. Ezzel szemben 2025-ben egy gombóc már 600 forint, és bár az átlagkereset jelentősen, 668 100 forintra nőtt, mindössze 1113 gombócra futja belőle.

Mindez azt jelenti, hogy 55 év alatt az átlagbér 300-szorosára, a fagyi ára viszont több mint 1000-szeresére emelkedett, vagyis egy gombóc fagyi vásárlóerőben mérve három és félszer annyiba kerül most, mint 1970-ben.

Címlapról ajánljuk
Berobbanások, visszavonulások, kilépések, botrányok – a legnagyobb belpolitikai események 2025-ben

Berobbanások, visszavonulások, kilépések, botrányok – a legnagyobb belpolitikai események 2025-ben

Bár országgyűlési választást csak 2026 tavaszán tartanak Magyarországon, a mögöttünk hagyott év jelentős része már az intenzív kampány jegyében zajlott. A következő szűk fél órában igyekszünk összefoglalni a két legnagyobb párt, vagyis a Fidesz és a Tisza küzdelmeit, de beszámolunk Gyurcsány Ferenc és a Momentum visszalépéséről is. Foglalkozunk a kormány és a főváros politikai csörtéivel, és a legnagyobb horderejű belpolitikai botrányokkal is. A közélet mellett természetesen a haszonállatokat és a szőlőültetvényeket pusztító járványokról is szót ejtünk.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×