eur:
397.63
usd:
367.45
bux:
89971.53
2025. március 21. péntek Benedek
Nyitókép: Unsplash.com

Ez már az oroszoknak is sok, ellenlépéseket tesznek Kínával szemben

Oroszország igyekszik visszafogni a kínai járműimportot, ami érzékenyen érinti a kínai gyártókat és kereskedőket, akik egyre inkább támaszkodnak az orosz piacra.

A kínai járműexport tavaly hétszeresére nőtt 2022-höz képest, miután az ukrajnai háború miatti szankciók elvágták Oroszországot a nyugati márkáktól. A kínai autógyártók számára az orosz piac különösen vonzóvá vált, miután több országban, köztük az USA-ban, az EU-ban, Kanadában, Törökországban és Brazíliában dömpingellenes intézkedésekkel szembesültek.

A Kínai Személygépkocsi Egyesület (CPCA) főtitkára, Cui Dongshu szerint a nemzetközi márkákat teljesen felváltották a kínai autók Oroszországban.

Tavaly Oroszország több mint egymillió kínai járművet vásárolt, ami a szomszédos ország benzines autóexportjának mintegy 30 százalékát tette ki. Ez a növekedés a kínai márkáknak 63 százalékos piaci részesedést biztosított az orosz piacon, míg a helyi márkák részesedése 29 százalékra csökkent.

Az orosz hatóságok azonban kezdtek ellenlépéseket tenni. Januárban Moszkva a legtöbb személygépkocsi esetében több mint kétszeresére, 667 000 rubelre emelte az „újrahasznosítási díjakat”, amelyek lényegében vámként működnek. A díjak 2030-ig évente 10-20 százalékkal fognak emelkedni – derül ki a Financial Times cikkéből, amit a Portfolio szemlézett.

Gregor Sebastian, a Rhodium Group autóipari elemzője szerint Oroszország osztja a többi ország aggodalmát, hogy az olcsó kínai járművek importja aláássa a hazai gyártást.

Az állami támogatású Chery volt a vezető kínai autógyártó Oroszországban, ahol 2024 első három negyedévében 430 000 járművet értékesített, ami teljes értékesítési volumenének 28 százalékát tette ki. A vállalat, amely hongkongi tőzsdei bevezetést tervez, jelezte, hogy csökkenteni kívánja oroszországi értékesítéseit a szankciós kockázatok mérséklése érdekében.

A fellendülés lehetőséget teremtett a használt és benzines autók értékesítésére is, amelyeket a kínai gyártók nehezen tudnak értékesíteni otthon az elektromos járművek növekvő népszerűsége miatt. A Oroszországba szállított járművek 97 százaléka benzines volt tavaly.

Címlapról ajánljuk
Gálik Zoltán: példátlan sebességgel zajlik a stratégia- és jogszabályalkotás az EU-ban

Gálik Zoltán: példátlan sebességgel zajlik a stratégia- és jogszabályalkotás az EU-ban

Igaz ugyan, hogy a mostani, sűrűsödő EU-csúcsokon sok éve asztalon lévő problémák, kérdések végére kell járni, de a folyamatot a Corvinus Egyetem docense szerint egyértelműen gyorsítja, hogy Washington jelzi, nem igazán érdekelt az eddig érvényes nemzetközi együttműködésben. A fontos döntéseknek még nincs vége, és hamarosan újabb témák kerülnek terítékre.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.24. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Trump szerint nagyon közel az amerikai–ukrán alku, gázállomást támadott Ukrajna – Háborús híreink pénteken

Trump szerint nagyon közel az amerikai–ukrán alku, gázállomást támadott Ukrajna – Háborús híreink pénteken

Donald Trump amerikai elnök csütörtökön bejelentette, hogy az Egyesült Államok hamarosan ásványkincsekkel és természeti erőforrásokkal kapcsolatos megállapodást ír alá Ukrajnával. Az ukrán hadsereg jelentése szerint csapást mértek egy nemrég bezárt gázszivattyú- és mérőállomásra a Kurszki területen található Szudzsánál, amelyet az orosz erők az elmúlt héten foglaltak vissza az ukrán csapatoktól. A szudzsai állomás volt az egyetlen pont, amelyen keresztül az orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába jutott, de idén januártól már ott sem megy gáz. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×