eur:
397.71
usd:
367.71
bux:
89971.53
2025. március 22. szombat Beáta, Izolda
Nyitókép: Pixabay

Lassan igazi luxus lesz sokak kedvenc itala

Az utóbbi időben kilőtt a narancslé ára, nemcsak Magyarországon, hanem az egész világon. És nagyon úgy tűnik, hogy a drágulás nem áll meg.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2024 decemberében Magyarországon 1170 forinba került átlagosan egy liter dobozos, 100 százalékos narancslé. Ennyi pénzért bizonyára jóval kevesebben veszik le a polcokról, mint korábban, nemcsak azért, mert összegszerűen sokba kerül, hanem azért sem, mert az utóbbi években óriásit drágult a narancslé – írja a divany.hu.

Tény, hogy diszkontokban a fenti átlagárnál valamivel olcsóbban is hozzá lehet jutni a saját márkás narancsléhez – bár ott is az ezerforintos lélektani határ körül kapható –, a márkás termékek ára simán átlépi az 1500 forintot.

Mi áll a kiugró drágulás hátterében?

A világ legnagyobb narancstermelő és -exportáló országa Brazília, narancslékészítésben pedig toronymagasan az elsők – onnan származik a teljes narancsléexport háromnegyede. Így ha náluk valami baj van, azt az egész világon megérzik a vásárlók. És az utóbbi időszakban volt probléma bőven.

Az országot már második éve rendkívüli szárazság sújtja. Az extrém hőstressz miatt a narancsfákat jobban veszélyezteti a citruszöldülésnek nevezett bakteriális fertőzés. A kórt rovarok terjesztik, aminek hatására először foltossá válnak a levelek, majd a gyümölcs eldeformálódik, zöldre színeződik, íze pedig keserűvé válik, ami eladhatatlanná teszi. Végül az egész növény elpusztul.

A brazil citrustermelőket és gyümölcslégyártókat tömörítő Fundecitrus becslései szerint 2023-ban a narancsfák 38 százalékán mutatkoztak a fertőzés jelei.

A betegség a narancsállamnak is nevezett Floridában is növekvő mértékű károkat okoz – az Egyesült Államok a harmadik legnagyobb narancslégyártó ország –, de arrafelé az aszály helyett a hurrikánok gyorsítják a citruszöldülést terjedését.

Így drágult a narancslé Magyarországon

2021-ben a narancslé éves átlagára 497 forint volt Magyarországon, ami 2024-re 938-ra emelkedett. Ez csaknem 90 százalékos drágulás.

2024 januárja és december között 37 százalékkal nőtt a narancslé ára, az év eleji 857 forint helyett karácsony környékén már 1170 forintot kellett átlagosan fizetni. Vagyis az áremelkedés még tavaly is jelentős volt, amikorra más élelmiszerek drágulása mérséklődött.

Legutóbb a 2024-es év utolsó hónapjaiban lőtt ki az ár, a nyári 900 forintos összeg az év végére megközelítette az 1200 forintot.

Mindez szoros összefüggésben van azzal, hogy a világpiacon a narancslé határidős ára tavaly több mint 50 százalékkal emelkedett, 2022 óta pedig a négyszeresére nőtt.

A szakértők úgy kalkulálnak, hogy Brazíliában 260 millió doboznyi narancsot termelnek majd a 2024/2025-ös szezonban. Ez 15 százalékkal kevesebb, mint az előző évi mennyiség, és amennyiben a klímaváltozás és a citruszöldülés miatt nem teljesülnek a várakozások, újabb áremelésekre kell számítani.

Címlapról ajánljuk
Itt a tavaszi allergiaszezon – figyeljen az is, aki most nem allergiás

Itt a tavaszi allergiaszezon – figyeljen az is, aki most nem allergiás

A tavaszi allergiák és a tünetek a teljes magyar lakosság csaknem tíz százalékát érintik, néhány éven belül pedig akár 20-25 százalék is lehet ez az arány – mondta az InfoRádióban Nékám Kristóf. Az allergológus szerint érdemes akkor is elmenni az orvoshoz, ha valaki nem tudja biztosan, mire allergiás, mert teszttel egyszerűen és gyorsan ki lehet mutatni.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.24. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Mi lett Európa hidrogénálmaival? Óriási összegekre lenne szükség a kereslet és a kínálat összekötésére

Mi lett Európa hidrogénálmaival? Óriási összegekre lenne szükség a kereslet és a kínálat összekötésére

Az európai zöld átállás visszatérő eleme a hidrogén, mint energiahordozó kérdése, melynek esetén sehogy sem akar összeérni a kereslet és a kínálat. Az ENSZ tavaly novemberi klímacsúcsán (COP 29) elfogadták a Hidrogén Deklarációt jelezve az energiahordozó politikai támogatását. Az európaiak számára és gyakorlati szempontból viszont fontosabbak az EU-s szakpolitikák, mint például a Hidrogén Bank újabb aukciói és a február végén bemutatásra került Tiszta Ipari Megállapodás. Ezek a politikai támogatás mellett jelentős pénzösszeget csatornáznak a szektor fejlesztésébe.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×