eur:
410.21
usd:
393.77
bux:
84384.39
2025. január 24. péntek Timót
Modern empty temporary intensive care emergency room is ready to receive patients with coronavirus infection.
Nyitókép: Akiromaru/Getty Images

Érthető a felháborodás Amerikában, sok a mellékhatás a magánbiztosításoknál – mondja a szakértő

Amerikaiak tízezrei ünneplik az interneten az UnitedHealthCare biztosító cég vezérigazgatójának meggyilkolását. Mindez azt jelzi, hogy az USA betegbiztosítási rendszere számos problémával küzd. Bodrogi József egészségügyi közgazdász szerint az amerikai biztosítások folyamatosan drágulnak, ráadásul nem is garantálják a teljeskörű ellátást.

Lelőtték egy hete az UnitedHealthcare amerikai egészségbiztosító vezérigazgatóját egy New York-i hotel előtt. Az 50 éves Brian Thompson éppen a befektetői konferenciára sietett beszédet tartani, amikor helyi idő szerint a reggeli órákban a végzetes lövések érték a New York Hilton Midtown szálloda előtt. A gyilkos előbb gyalog, majd elektromos biciklin menekült el a Central Parkon keresztül. Thompsont kórházba szállították, de életét megmenteni már nem tudták.

A 26 éves elkövetőt később elfogták, és kiderül, a jómódú családból származó Luigi Mangione jó előre kitervelte tettét. Bosszú vezérelte, az amerikai magánbiztosítók ellen harcolt, mivel maga is egy súlyos hátbetegséggel küzd. Sokan az interneten hősként ünnepelték a gyilkost, és Brian Thomson megölése ismét ráirányította a figyelmet az amerikai egészségbiztosítók ellentmondásos tevékenységére.

Az InfoRádióban Bodrogi József egészségügyi közgazdász elmagyarázta, hogy az amerikai egészségbiztosítás a világon harmadikként alakult ki a német és a szovjet rendszer után az 1930-as években, de ez volt az első, amely tisztán magánbiztosítói alapon működött. Ez akkoriban működőképes volt, egyrészt meg nem létezett addig egészségbiztosítás az országban, másrészt szándékoltan alacsonyabbak voltak a jövedelemadó szintjei, és a munkavállaló egyéni belátására bízták, hogy ő köt-e egészségbiztosítást. "Az amerikai adórendszer abba az irányba tolta a munkavállalókat, hogy a náluk maradó, az állam által be nem hajtott adókból tudjanak magánbiztosítást kötni. Ez egészen a 70-es évekig elfogadhatóan működött is" – mondta a szakértő, de felidézte, a második világháború után kiderült, hogy vannak a rendszernek komoly mellékhatásai, ezért a háborús sérülteknek, veteránoknak létrehoztak állami biztosítást, de az is egyre nagyobb gondot jelentett, hogy a társadalmilag alacsony csoportba tartozók nem tudták kifizetni a biztosítási díjakat, így nem voltak ellátásra jogosultak.

A két társadalmi csoportnak ezért létrehoztak két állami ellátást: a Medicaid az alacsony társadalmi státuszú és az idősebb rászorulóknak, a Medicare pedig eredetileg a veteránoknak nyújtott ellátást. A két közfinanszírozott rendszerrel az 1980-as évekre 70 százalék volt a magánbiztosítás, 30 az állami programok aránya. "Ennek szintén volt egy nagyon komoly mellékhatása: a fiatalok, akik egészségesek, a magas biztosítási díjakat nem akarták kifizetni, mondván, hogy úgyse lesznek betegek, és a 90-es évekre az Amerikai Egyesült Államok lakosságának a 20 százalékának nem volt biztosítása" – emlékeztetett Bodrogi József, és jelezte, ennek a 20-30 millió fős csoportnak hozták létre Barack Obama elnöksége idején a közfinanszírozott ellátást, az Obamacare-t. A szakértő szerint ez azért jelentett áttörést, mert kezelte azt a problémát, hogy a lakosság egy jelentős hányada nem fért hozzá az egészségügyi ellátáshoz. Ezzel viszont a 30-as években még csak magánbiztosítói rendszer átalakult közfinanszírozott dominanciájú rendszerré, mert a Medicare, a Medicaid meg az Obamacare már az amerikai biztosítások több mint a felét képviseli – tette hozzá.

Az amerikai magánbiztosítós rendszerben ha valaki ellátásra szorul, de nincs biztosítása, akkor közvetlenül ki kell fizetnie a beavatkozás költségét – magyarázta Bodrogi József. Akinek van egészségbiztosítása, ott sem mindenre nyújt fedezetet, az alapszolgáltatásokat, családorvost magában foglalja, de egyes műtéti eljárásoknál már jelentős önrészt kérnek. Ennél is kritikusabb a helyzet a gyógyszerek esetében, mert ha valakinek például drága onkológiai kezelésre van szüksége, ott igencsak magas a kötelező önrész.

"Hiába van valakinek biztosítása, az nem jelent százszázalékos biztonságot"

– mondta az egészségügyi közgazdász.

A rendszer visszásságai és igazságtalanságai miatt ünneplik sokan az amerikaiak közül Brian Thompson megölését. Bodrogi József úgy véli, abban egyetértenek a világon létező egészségügyi rendszereket elemző specialisták, hogy társadalmi szempontból nem lehet optimálisan működtetni csak magánbiztosítás alapján az egészségügyi ellátórendszert, mert rengeteg mellékhatása van.

"Az egyik ilyen komoly mellékhatás, hogy a biztosítók válogatnak a páciensek között. Ezt lefölözésnek hívják, ami azt jelenti, hogy a fiatal egészségest szívesen látják, a beteg öreget nem annyira szívesen, mert az idős beteg sok kiadással jár. A nagyobb probléma a magánbiztosítással az, hogy a díjai folyamatosan emelkednek, és hasonlóan az európai rendszerekhez, teljes körű szolgáltatásra nem nyújtanak fedezetet" – mondta a szakértő, és példaként azt hozta fel, hogy demenciára egyetlen amerikai magánbiztosító sem kínál teljes fedezetet, ha valaki ezzel a betegséggel szembesül, akkor annak magánalapon kell ezt megoldani.

A közgazdász elmondta, komoly vita van arról, hogy a közfinanszírozott, a magán- vagy a vegyes rendszer biztosítja-e a jobb egészségügyi eredményt a lakosság szempontjából, és szerinte jelen pillanatban a közfinanszírozott rendszerek állnak nyerésre, de hozzátette, "a közfinanszírozott rendszereknél is majdnem minden nyugat-európai rendszerben van egy kiegészítő biztosítás, mert a közfinanszírozott rendszer sem tud döntően pénzügyi okok miatt teljes körű ellátást biztosítani. Ez egy univerzális probléma."

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Teljes erővel támad az influenza, de van jó hír is
grafikon

Teljes erővel támad az influenza, de van jó hír is

Az elmúlt héten tovább emelkedett az influenzások száma Magyarországon, de a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint hamarosan csökkenés várható. Közben a koronavírus örökítőanyagának szennyvízben mért országos átlagkoncentrációja tovább csökkent.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×