eur:
410.44
usd:
389.95
bux:
0
2024. december 11. szerda Árpád
Nyitókép: Getty Images

19 helyett 5 százalék kamatot fizethet jövőre a prémium állampapír

A 2025-ös év folyamán kamatfordulóhoz érkezik a népszerű Prémium Magyar Állampapír (PMÁP), ami lényegében azt jelenti, hogy a kamata jelentősen csökkenni fog. Emiatt sokan elgondolkodhatnak, hogy a kamatfizetés után visszaváltják az állampapírukat, és a pénzt felhasználják vagy másba fektetik. A money.hu szakértője összegyűjtötte, hogyan történik a visszaváltás, és milyen díjakat kell érte fizetni.

A Prémium Magyar Állampapírok (PMÁP) mostani kamata sorozattól függően 7,9–19,10 százalék. Mivel a PMÁP egy inflációkövető állampapír, ezért jövőre a kamata már csak 4,1–5,1 százalék körül várható (3,6 százalékos átlagos inflációt feltételezve a 2024-es évre). Sokan emiatt az eladás mellett dönthetnek, a legtöbb PMÁP azonban még nem éri el ekkor a lejáratát.

Minden állampapírnak van egy úgynevezett lejárati ideje. Ez az az időpont, amikor a futamidő véget ér, az állampapír nem kamatozik tovább. Ugyanakkor nem szükséges az állampapírt a lejáratig megtartani, a futamidő alatt bármikor eladható. Az állam azonban csak arra vállal garanciát, hogy a névérték 100 százalékát akkor fizeti ki (időarányos kamatokkal együtt), ha az állampapírt a lejáratig megtartja a tulajdonosa. Lejárat előtti visszaváltás esetén nem köteles a teljes tőkét visszafizetni, alacsonyabb árfolyamot is meghatározhat – hívja fel a figyelmet a money.hu szakértője az állampapírok visszaváltásáról szóló cikkében.

A Magyar Államkincstártól vásárolt állampapír esetében a kincstári árfolyamjegyzés határozza meg, hogy korai visszaváltásnál a befektetett tőke mekkora részét fizetik ki. Itt a vételi vagy eladási nettó árfolyam a mérvadó. A kincstári árfolyamjegyzést a kincstár weboldalán, a WebKincstárban és a MobilKincstár alkalmazásban is meg lehet nézni, sőt ez utóbbiak személyre szabottan ki is számolják, hogy egy korai eladás során hány forintot tartana meg az állam. Az állampapírok eladását ugyanígy a WebKincstárban és a MobilKincstárban lehet lebonyolítani.

A Prémium Magyar Állampapír esetében az aktuális vételi nettó árfolyam 99 százalék, ami azt jelenti, hogy a befektetett tőkének ekkora részét fizetik ki lejárat előtt. Úgy is mondhatjuk, hogy az 1 százalékát tartják meg, azaz ennyi a PMÁP jelenlegi visszaváltási díja. Egymillió forintos befektetés esetén ez 10 ezer forintos díjat jelent.

Állampapírt nemcsak a Kincstártól, hanem bankoktól és brókercégektől is lehet vásárolni. Ők igazodnak a kincstárhoz, de saját árfolyamokat alkalmaznak, amelyek jellemzően magasabb levonást eredményeznek. Ezeket az árfolyamokat a bankok, brókercégek weblapján vagy alkalmazásaiban lehet megnézni.

A visszaváltási díj csak a névértékre, azaz a tőkére vonatkozik, a kamatokra nem. A legutóbbi kamatfizetés óta felhalmozott kamatot, vagyis a kamat időarányos részét a korai eladás esetén is díjmentesen kifizetik. A kamatfizetés után azonnal eladott állampapír felhalmozott kamata nulla. Ha legalább egy nap eltelik, akkor az éves kamatot aszerint arányosítják, hogy hány nap telt el a legutóbbi kamatfizetés óta. Ezt visszaváltáskor szintén kiszámítja a a WebKincstár és a MobilKincstár. A nettó vételi árfolyam és a felhalmozott kamat összegét bruttó vételi árfolyamnak nevezik. Ez az az összeg, amit az állampapír eladásakor ténylegesen meg lehet kapni.

A Magyar Állampapír Plusz, vagyis a MÁP Plusz 0,5 százalékos díj mellett váltható vissza, de minden évben, a kamatfizetés napja utáni 5 munkanapban díjmentesen eladható. A Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) és a Fix Magyar Állampapír (FixMÁP) visszaváltási díja 1 százalék.

Címlapról ajánljuk
Börtönnel fenyegeti a kormány a tiltakozó orvosokat Szlovákiában

Börtönnel fenyegeti a kormány a tiltakozó orvosokat Szlovákiában

Az előttünk álló év elején akár 3 300 orvos is hiányozhat északi szomszédunknál az egészségügyből, december végén ugyanis lejár a felmondási idejük. A kormány ezért drasztikus lépéshez folyamodott: jóváhagyta azokat a jogszabály-módosítási javaslatokat, amelyek lehetővé teszik rendkívüli helyzet kihirdetését akkor is, ha az egészségügyi ellátás kritikus mértékben elérhetetlenné válik. Az orvosok egy év börtönt kockáztatnak, ha ilyen esetben megtagadják a munkát.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×