eur:
411.6
usd:
389.28
bux:
79818.38
2024. december 9. hétfő Natália
Az Európai Parlament épülete Strasbourgban a júniusi választások eredményeképpen létrejövő EP alakuló ülése napján, 2024. július 16-án.
Nyitókép: MTI/Purger Tamás

Új adókat vethet ki az "éhes" EU

Az Európai Unió költségvetéséért és csalásellenes ügyekért felelős biztosjelöltje, a lengyel Piotr Serafin szorgalmazza a hosszútávú költségvetés-növelést, ezzel együtt új adók kidolgozását is szorgalmazza, még a jövő év elejéig.

Piotr Serafin az Európai Parlament képviselőinek meghallgatásán azt mondta, az Európai Uniónak új, saját forrásokra van szüksége a 2028-34 közötti időszakra szóló hosszú távú költségvetésének finanszírozásához és a polgárok számára megoldások biztosításához - írja az Euronews összefoglalója nyomán a Portfolio.

Kiemelte, hogy a haladás ebben a kérdésben nem megfelelő, ezért sürgette, hogy az Európai Tanács legkésőbb az év elején kezdje meg a tárgyalásokat. Az EU közös költségvetésének finanszírozása szerinte kétféleképpen lehetséges:

a tagállamok közvetlen hozzájárulásaival vagy saját források révén, mint például a vámok és az áfa alapú hozzájárulások.

Az új Európai Bizottság számára az új saját források kiemelten fontosak. Az Európai Bizottság becslései szerint az EU-szintű új adók, például a szén-dioxid-kibocsátásra és nagy multinacionális vállalatokra kivetett adók bevezetése 2026-ra, évente körülbelül 36 milliárd eurót biztosíthatnak 2028-tól kezdődően - írja a lap.

A biztosjelölt azt is hangsúlyozta, megbízatása az új saját forrásokra való összpontosítást jelenti, de ígéretet tett arra, hogy mindent megtesz azért, hogy a tagállamokat rávegye arra, hogy inkább uniós, mintsem nemzeti szinten költsenek. A pénzügyminiszterek számára észszerű lenne, hogy

például a védelmi kiadásoknál az Európai Unión keresztül történő finanszírozást részesítsék előnyben, mert az a tagállamoknak olcsóbb lehet.

Piotr Serafin a következő ötéves ciklusban kevesebb, de célzottabb programokat és minden ország számára egy tervet szeretne, amely kulcsfontosságú reformokat kapcsol össze a befektetésekkel. Célja egy rugalmasabb, célzottabb, hatékonyabb és egyszerűbb uniós költségvetés, amely ugyanakkor ambiciózus mind a méretében, mind a kialakításában.

Másik feladatkörében, csalásellenes biztosként Piotr Serafim erősíteni kívánja az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) és az Európai Ügyészség (EPPO) közötti együttműködést az uniós források gyorsabb visszaszerzése érdekében. Hozzátette, a jogállamisági jelentés és az uniós költségvetés közötti szorosabb kapcsolat létrehozása szintén hozzájárulhat az uniós értékek tiszteletben tartásához.

Címlapról ajánljuk

Megszólalt Moszkva a szíriai orosz bázisokról és Putyin döntéséről

Korai lenne még a szíriai orosz támaszpontok megőrzéséről beszélni, ezt a témát azokkal kell megvitatni, akik az országot vezetni fogják - mondta Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn újságíróknak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.10. kedd, 18:00
Szakáli István Loránd
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×