eur:
404.96
usd:
374.73
bux:
76478.67
2024. november 7. csütörtök Rezső
A dunaújvárosi Dunai Vasmű bejárata 2023. október 13-án. Ezen a napon a vasműbe látogatott Novák Katalin köztársasági elnök a Fejér vármegyében tett, kétnapos útjának második napján.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Megint nagy a baj az egykori Dunaferrnél, az NGM ágazati "szenvedésről" ír

Az ISD Power és a Nemzetgazdasági Minisztérium is közleményt adott ki.

Csak nem rendeződik a korábbi Dunaferr helyzete: az ISD Power, amely a vasmű telephelyén működő cégek energiaszolgáltatója, kedd reggel bejelentette, hogy a Liberty Steel tulajdonában álló Dunarolling Dunai Vasmű Kft. az elmúlt egy év során olyan jelentős tartozást halmozott fel az energiaszolgáltató felé, a keddi napon felszámolási eljárást kezdeményezett a Dunarolling Kft.-vel szemben. Hozzátették, hogy a cég az üvegházhatású gázok kibocsátásával kapcsolatos, uniós kvóta által meghatározott kötelezettségét sem teljesítette. Emlékeztettek, hogy az ISD Power az elmúlt közel 1,5 évben felszámolási eljárás alatt van, és a cég a felszámolási eljárást azért kérelmezte, hogy a felszámolási eljárás alatti működése és tevékenysége körében a hitelezői érdekeket maradéktalanul szem előtt tartsa - tudósított a Portfolio.

Tekintettel az ügy súlyára és a vasmű megmentésére végrehajtott korábbi állami erőfeszítésekre, a Nemzetgazdasági Minisztérium is közleményt adott ki ezzel a baljós címmel: "a kormány mindent megtett a dunaújvárosi Vasmű megmentéséért – a Liberty nem teljesítette a vállalásait". A szövegben részletezik, hogy "Európa-szerte szenvednek az acélipari vállalkozások, így a Vasmű nehézségei korántsem tekinthetők egyedülállónak".

  • A válságos helyzetnek a német acélipar zászlóshajója, a Thyssenkrupp is áldozatául esett,
  • csődöt jelentett a Liberty Ostrava csehországi üzeme is.
  • Az amerikai U.S. Steel is annyira meggyengült, hogy azt a japán Nippon Steel próbálja meg felvásárolni.
  • Ezeken túlmutatóan az olasz kormány idén év elején jelentette be, hogy az Accerie d’Italia (ILVA) vállalatot finanszírozási problémái miatt rendkívüli igazgatás alá helyezi,
  • a Tata Steel pedig az Egyesült Királyságban kezdett több lépcsős leépítésbe: a vállalat januárban 2800 embert bocsátott el, a napokban pedig leállítja második port talboti kohójának működését is.

"A jelenlegi acélpiaci helyzet tehát nem megnyugtató, ahogy a dunaújvárosi Vasmű helyzete is bizonytalan. A kormány mindent megtett a Dunaferr megmentéséért, amelyhez összesen mintegy 70 milliárd forinttal járult hozzá – beleértve többek közt a bérgarancia biztosítását és a szén-dioxid-kvóta felhasználásának lehetővé tételét" – írta az NGM.

A közlés szerint a megoldást a zöld acél előállítása jelentené, de a Liberty kezdeményezései ezen a területes sem mutatnak eredményt, ráadásul a termelés átállítása tetemes, mintegy 200 milliárd forintos befektetést igényelne.

A Nemzetgazdasági Minisztérium folyamatosan egyeztet Liberty jövőbeli terveivel, így kiemelten a bérek kifizetésével kapcsolatban. Mivel a munkavállalók bérének rendezése mindig a munkaadó feladata, ezért az NGM felszólította a Liberty-t, hogy ennek a jövőben is tegyen eleget.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Hogyan lőttek ennyire mellé a közvélemény-kutatók Amerikában? Szakértő válaszol

Dacos ellenállás alakult ki a közvélemény-kutatókkal szemben a Trump-szavazók körében, így a felmérések torz képet mutattak - mondta az InfoRádióban az NKE John Lukács Intézetének munkatársa, Glant Tibor. Szerinte nagy változást hozhat, ha mindhárom hatalmi ág konzervatív többségű lesz.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

A tegnapi nappal pont került a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldőlt, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak fogják hívni. Trump hatalmas lendülettel indult: behúzta Észak-Karolinát és Georgiát is, magyar idő szerint szerda reggel pedig Pennsylvaniát is megnyerte, ezzel győzött a választáson. Később az összesítés alapján világossá vált: Trump minden billegő államot megnyert. Úgy néz ki, a szövetségi törvényhozásban is többsége lehet a Republikánus Pártnak, a szenátusban legalábbis biztosan. A képviselőházi erőviszonyok nagy eséllyel a híresen lassan számoló Kalifornián múlhatnak. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×