eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Transport and logistic concept, Manager and engineer checking and controlling logistic network distribution and data on tablet for logistic Import export on motorway background
Nyitókép: ipopba/Getty Images

KSH: visszaesett a magyar külkereskedelem

Az egy évvel ezelőtti szinthez képest csökkent mind az export, mind pedig az import.

2024. júniusban a kivitel volumene 8,1, a behozatalé 5,2 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól. Az aktívum 1,1 milliárd eurót tett ki, az egyenleg 411 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. Májushoz viszonyítva az export kiigazított volumene 2,4, az importé 4,7 százalékkal nőtt - jelentette hétfőn második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az egyenleg 28 millió euróval nagyobb többletet mutat az első becslésben közöltnél. A kivitel értéke júniusban 12,3 milliárd euró (4837 milliárd forint), a behozatalé 11,1 milliárd euró (4394 milliárd forint) volt.

Euróban kifejezve az export értéke 9,9, az importé 7,8 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 4,3, a behozatalban 3,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A cserearány 0,8 százalékkal javult. A forint árfolyama az euróhoz mérten 6,4, a dollárral szemben 7,2 százalékkal gyengült - tette hozzá a KSH.

Júniusban a gépek és szállítóeszközök exportvolumene 15, behozatala 8,4 százalékkal kisebb lett. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben és a behozatalban is jelentősen csökkent. A közúti jármű árucsoport exportvolumene közel tizedével, importvolumene közel ötödével maradt el a bázisidőszakitól. A híradástechnikai, hangrögzítő és lejátszó készülék exportvolumene több mint tizedével csökkent, miközben importvolumene közel tizedével nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport forgalma a kivitelben és a behozatalban egyaránt mintegy ötödével elmaradt az előző év azonos időszakitól.

A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport az exportoldalon 9,0, az importoldalon 3,9 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.

A feldolgozott termékek exportvolumene 1,7, importvolumene 4,2 százalékkal kisebb lett. A kivitel csökkenését a szakmai, tudományos ellenőrző műszer, a behozatalét pedig az egyéb vegyi anyag és termék forgalomalakulása befolyásolta. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 0,5, az importban 1,6 százalékponttal felerősítette a teljes forgalom volumencsökkenését.

Az energiahordozók exportvolumene 44, importvolumene 5,3 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Az export- és az importoldali növekedés egyaránt a villamos energia volumenének jelentős emelkedésével magyarázható. Az energiahordozók forgalombővülése a kivitelben 1,0, a behozatalban 0,4 százalékponttal ellensúlyozta a teljes forgalom csökkenését.

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 8,2 százalékkal nagyobb, a behozatalé 4,0 százalékkal kisebb lett.

Az exportban bekövetkezett volumennövekedést a gabona és gabonakészítmény, az import csökkenését a zöldségféle és gyümölcs forgalomalakulása befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes exportforgalom csökkenését 0,5 százalékponttal lassította, az importét 0,2 százalékponttal fokozta.

A KSH jelentése szerint az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 10, az onnan érkező behozatalé 4,0 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi mérleg 685 millió euróval romlott, 1,3 milliárd eurós többlet keletkezett. Az export 76, az import 72 százalékát bonyolította le az ország ebben a viszonylatban.

Külkereskedelmi termékforgalom Magyarországon, 2022/2023/2024. január-június. Forrás: MTI
Külkereskedelmi termékforgalom Magyarországon, 2022/2023/2024. január-június. Forrás: MTI

Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 0,2, a behozatalé 8,3 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 274 millió euróval javult, 143 millió eurós passzívumot mutatott.

Január-júniusban a kivitel értéke 73,3 milliárd euró (28,6 ezer milliárd forint), a behozatalé 65,6 milliárd euró (25,6 ezer milliárd forint) volt. A kivitel volumene 2,2, a behozatalé 6,4 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

A termék-külkereskedelmi mérleg 3,7 milliárd euróval javult, a többlet 7,8 milliárd eurót tett ki.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 1,1, a behozatalban 2,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz mérten. A cserearány 1,5 százalékkal javult. A forint az euróhoz és a dollárhoz képest egyaránt 2,3 százalékkal gyengült - közölte a KSH.

Címlapról ajánljuk

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×