eur:
411.12
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Peugeot

Vége a kormánykeréknek, valami egészen más jön

A Peugeot bemutatta a Hypersquare-t: egy tabletre hasonlító "kormánytéglalapot".

A Peugeot már a CES 2024-en jjanuárban bemutatta az Inception nevű futurisztikus koncepcióautót. Most az autógyártó a május 22. és 25. között zajló párizsi Viva Technology francia technológiai vásáron is bemutatja a jövő autóját, és egy apró, de szép újítást tartogat meglepetésként az érdekelődők számára. A vállalat az i-Cockpit névre keresztelt műszerfalat egy szokatlan high-tech kormánnyal látta el. A „hipertér” méltó a nevéhez. A kerek kormány helyett az autóvezető egy bütykösnek tűnő, négyzet alakú kijelzőt tart a kezében, amelyen négy nagy lyuk van – írja az Auto Bild alapján a Blikk.

A Hypersquare-t úgy tervezték, hogy a jármű teljes rendszere néhány ujjmozdulattal vezérelhető legyen, anélkül, hogy a sofőr a kezét levenné a kormányról. A gyártó szerint ez különösen egyszerű és intuitív vezetési élményt ad. A kormány működtetése a téglalap mindkét sarkában található négy érintésérzékeny, gyűrű alakú mélyedésen keresztül történik, amelyeket a hüvelykujjal kell irányítani.

A Hypersquare egy steer-by-wire rendszer: a vezérlőimpulzusok nem mechanikusan, hanem digitálisan jutnak el a futóműhöz. Ez lehetővé teszi, hogy már egészen apró mozdulatok is elegendőek legyenek a kormányzáshoz, ami a gyártó szerint élvezhetőbbé teszi a vezetést.

A kormány használata az érintésérzékeny felületen keresztül hasonlóan működik majd, mint egy okostelefon képernyője. A Peugeot mérnökei úgy nyilatkoztak, hogy ezt a kezelési koncepciót a videojátékok ihlették. Az új kormány a tervek szerint 2026-tól kerül majd az első járművekbe.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet az a Gazprom szállít, akinek a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli a pénzügyeit. Magyarország külügyminisztériuma már vizsgálja az orosz bankkal szembeni amerikai szankciók esetleges hatását, az amerikai pénzügyminisztérium azonban figyelmeztetett: aki a szankcionált bankokkal levelező kapcsolatot tart fenn, az "jelentős szankciós kockázattal" szembesülhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×