eur:
411.24
usd:
392.67
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Putting money in an envelope
Nyitókép: mjrodafotografia/Getty Images

Nem erősödött vissza az év eleji szinthez a forint, de közeledik az újabb "libikóka"

Egyelőre úgy tűnik, nem erősödik vissza az euró/forint keresztárfolyam az év elején jegyzett 380 körüli szinthez, ugyanakkor a hazai fizetőeszköz érdemben visszakorrigált a január végi 390-es árfolyamtól – mondta az InfoRádióban a Portfolio elemzője.

Beke Károly az InfoRádióban elmondta: hétfőn napközben minimálisan gyengült a forint, mindössze 0,2 százalékkal esett vissza a keresztárfolyam. Ez azt jelentette, hogy a 385-ös szint környékén ingadozott a jegyzés, ami hétfőn délelőtt egy rövid időre ugyan a 385-ös szint fölé kúszott, de egyelőre nem látszik olyan jel, ami ebből a tartományból mostanában tartósabban kimozdítaná a forintot.

A héten ugyanakkor több olyan fontos esemény is lesz, amelyek hatással lehetnek a forint árfolyamára. Emlékeztetett, hogy a szakértők szerint 2024 első felében magyar oldalról két dolog határozhatja meg a forint sorsának alakulását. Az egyik ilyen befolyásoló körülmény az inflációs pálya alakulása, a másik pedig a magyar költségvetés helyzete. Beke Károly meglátása szerint főleg utóbbi nagyon fontos a forint jegyzésénél.

Az elemző felhívta a figyelmet, hogy

csütörtökön a januári államháztartási egyenleg válik ismertté, míg pénteken reggel a januári inflációs adatot ismerhetjük meg,

ezért a hét második fele „jóval izgalmasabb lehet” a forint jegyzése szempontjából.

Az elmúlt heteket vizsgálva a forint erőteljesen alulteljesített a régiós valutákkal és devizákkal összehasonlítva – egészen a múlt hétig. Beke Károly tájékoztatása szerint ennek egyik legfőbb kiváltó oka a fokozódó kamatcsökkentési várakozás volt, „amire az MNB is ráerősített egy nyilatkozattal”, továbbá a magyar kormány és az Európai Unió közötti feszültség újbóli kiéleződése is hozzájárult a magyar fizetőeszköz gyengüléséhez. Ezek mellett még a vállalati hitelek referenciakamatának átalakításáról szóló minisztériumi javaslatot is „inkább negatívan fogadta a piac”.

Ezen hatások miatt gyengült érdemben a forint az elmúlt időszakban, a múlt héten azonban komoly fordulat következett, ugyanis előbb

a jegybank a várt 100 helyett csak 75 bázisponttal csökkentette a kamatot,

majd a hét végére az EU és a magyar kormány közötti feszültségek is enyhültek azzal, hogy a rendkívüli uniós csúcson valamennyi tagállamhoz hasonlóan Magyarország is megszavazta az Ukrajnának szánt pénzügyi segítséget.

Beke Károly végül elmondta: „a felsorolt tényezők mostanra árazódtak ki”. Az év elején jegyzett 380 körüli szinthez azért ezúttal sem tért vissza a forint, ugyanakkor az elemző megfogalmazása szerint „érdemben visszakorrigált a múlt hét elején látott 390 körüli árfolyamtól”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×