eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Traditional Tower block residential apartments and homes in Budaors, Hungary. Homes look clean, well kept and painted colourfully. Great example of ex communist style buildings made to look attractive and well lived in.
Nyitókép: Getty Images/ Craig Hastings

Trónfosztás történt a budapesti albérletpiacon – itt vannak a legfrissebb árak

A fővárosban többé nem az V. kerületben bérelhetünk legdrágábban lakást, de vannak kerületek, ahol ennek a feléért is kivehetünk egy albérletet.

Már novemberben is látható volt az ingatlan.com lakbérindex adatai alapján, hogy a korábbi dinamikus albérletár-növekedés után stagnálásnak indultak a bérleti díjak – nyilatkozott az InfoRádióban Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Elmondta, decemberben országosan 0,2, Budapesten viszont 0,7 százalékkal csökkentek az átlagos albérletárak.

Januárban viszont új lendületet kapott az albérletpiac, nemcsak a kínálat nőtt éves összevetésben 15 százalékkal, hanem a fővárosi bérleti díjak átlaga is elérte a negyedmillió forintot. Kiemelte, ez mindenképpen azt jelzi, hogy a korábbi kifulladásnak vége, legalább is ami az árakat illeti, és

az infláció okozta keresetnövekedés újabb lehetőséget teremtett a tulajdonosoknak, hogy átárazzák a piacra kerülő kiadó lakásaikat.

Vidéken a nagyvárosok egyrészt egyetemvárosként, másrészt ipari beruházási központként is funkcionálnak, így nem meglepő, hogy Budapest után a legdrágább bérleti díjakkal Debrecen, Győr és Székesfehérvár rendelkezik.

A fővárosi negyedmilliós átlagos havi bérleti díj után Debrecen a következő a sorban 200 ezer forintos átlaggal, de Győr sem marad el sokkal, ahol átlagosan havi 190 ezer forintot kell fizetni havonta egy-egy kiadó lakásért. Szegeden az átlag 140 ezer forint, viszont valószínűleg ez a város fog a piacon leginkább fölértékelődni az oda költöző elektromosautó-gyár miatt.

A budapesti kerületeknél "trónfosztás" történt, egy évvel ezelőtt még az V. kerület és a belváros dominált átlagos havi 350 ezer forintos bérleti díjával.

Most viszont ugyanezzel az árfekvéssel a II. kerület vette át a vezetést, az V. kerületben pedig valamelyest csökkentek az árak, körülbelül 10 százalékkal, 320 ezer forintra.

Balogh László elmondta, a II., V. és I. kerületek a maguk 300 ezer forint feletti átlagukkal meglehetősen drágának számítanak, összevetve a X., XX. és XXI. kerületekkel, ahol ennek szinte a feléért, 160-180 ezer forintért is lehet bérelni. Leszögezte, mindez azt mutatja, hogy mindenki találhat a fővárosban a pénztárcájának megfelelő lokációt, mindössze az elhelyezkedésben kell kompromisszumot kötni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Érdemes bátornak lenni és vállalni a vitákat első látásra megnyerhetetlen ügyekben is

Szokásos év végi nemzetközi Kormányinfó-sajtótájékoztatóját tartotta december 21-én a miniszterelnök a Karmelita kolostorban, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter társaságában. Értékelte a magyar uniós elnökséget és közölte, hogy 2025-re nagyszerű évet vár. Az újságírók kérdezték a földgázszállítási kihívásokról, a romániai választásokba való beavatkozás elkerülésének lehetőségéről, a hazai választási törvény esetleges további módosításáról, Magyar Péterről, az uniós pénzösszegek megszerzésének lehetőségéről, a közel-keleti helyzettel kapcsolatos erőfeszítéseiről, a budai Várban felújított Pénzügyminisztérium sorsáról, illetve a forint árfolyamáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×