eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Welding robots movement in a car factory
Nyitókép: WangAnQi/Getty Images

Törheti a fejét a szegedi BYD autógyár, valahogy munkaerőt kell találnia

Nagyítóval kell majd keresni a munkaerőt a Szegeden épülő BYD autógyárba, ugyanis Csongrád-Csanád vármegyében nemigen maradtak hadra fogható munkavállalók.

Alaposan felforgathatja a helyi munkaerőpiacot a BYD gyár megjelenése Szeged térségében - írja a Világgazdaság. A kínai vállalat a vármegyeszékhelyen építi fel első üzemét Európában, ráadásul nem csak összeszerelés, hanem gyártás is fog zajlani. Van azonban egy kis bökkenő: az üzemhez több ezer dolgozóra lesz szükség, amit a régióban nem fognak megtalálni.

A KSH legfrissebb adatai szerint ugyanis Csongrád-Csanád vármegyében mindössze 2,1 százalékos volt a munkanélküliségi ráta 2023 harmadik negyedévében, ami nem csupán az egyik legjobb eredmény Magyarországon, hanem gyakorlatilag teljes foglalkoztatottságnak számít.

Vagyis innen szinte lehetetlen lesz munkaerőt bevonni a gyár működésébe

- írja a lap.

A megoldást a szomszédos Bács-Kiskun és Békés vármegyék jelenthetik, utóbbi ugyanis Szabolcs-Szatmár-Bereggel együtt a legrosszabb foglalkoztatottsági rátával rendelkezik, a munkanélküliek aránya 9,1 százalék. De, mint írják, szóba jöhet még Szerbia északi, magyarok lakta része is, ha nem akarnak tömegesen vendégmunkádokat behozniuk.

A gazdasági lap szerint még az is jobban megérné a kínaiaknak, ha több száz vagy ezer embert buszoztatnának 70-80 kilométeres távolságból, mintha a világ másik végéről hoznának munkaerőt. A lakhatással, ellátással, egyéb költségekkel egy vendégmunkás 30 százalékkal is többe kerülhet, mint egy magyar.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Száj- és körömfájásjárvány - Irgalmatlan szigor lép életbe az állatok terén

Például minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Az Európai Unió költségvetésében párhuzamosan két jelentős cél is hangsúlyosan megjelenik: az innováció ösztönzése és a regionális egyenlőtlenségek csökkentése. Bár a Horizont Európa és a Kohéziós Politika külön logika mentén működik, a döntéshozók évek óta próbálják összekapcsolni a két forrásrendszert, hogy azok hatékonyabban támogassák egymást. A cél világos: a kutatási kiválóság ne csak a fejlettebb térségek kiváltsága legyen, hanem a leszakadó régiókban is érvényesüljön. Ennek érdekében az EU jogi és adminisztratív eszközökkel is ösztönözni próbálja a szinergiákat, például a források kombinálását vagy a közös pályázati mechanizmusokat – egy friss, az Európai Parlament számára készült jelentés azonban arra figyelmeztet, hogy a gyakorlatban továbbra is komoly akadályok gátolják a két támogatási forma összehangolását, a problémával pedig az Európai polgári vitacsoportok most kezdődő ülésein is hangsúlyosan foglalkoznak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 29. 15:14
×
×
×
×