Az Ingatlanadattár 1997 óta – éves rendszerességgel – része a KSH termékportfóliójának, először nyomtatott kötetként, később CD-n, az utóbbi időkben pedig online megvásárolható kiadványként értékesítette a hivatal.
Székely Gáborné tájékoztatása szerint az Ingatlanadattár mostani módosításával a KSH egységes adatbázisba szervezte és a lekérdezőben ingyenesen elérhetővé és kereshetővé tette a 2015 óta eltelt évek ingatlanstatisztikáit, ami biztosítja az adatok időbeli összehasonlításának, grafikonos és térképi ábrázolásának lehetőségét.
Az újítás hatására – jó eséllyel – lekérdezhető és megjeleníthető például egy adott város adott utcájában a lakásárak változása 2015 és 2022 között;
már amennyiben az adott utcában legalább három olyan adásvételre sor került, ahol ismert az alapterület – tette hozzá a KSH Lakásstatisztikai Osztályának vezetője. Megjegyezte, az összes használt lakás-eladás 60-70 százaléka szokta ezt a feltételt teljesíteni, gondolva itt a családi házakra, társasházi lakásokra, illetve lakótelepi panellakásokra egyaránt.
Az KSH honlapján elérhető Ingatlanadattár leglényegesebb része – ha úgy tetszik, lelke – értelemszerűen maga az Adattár menüpont. Itt található egy településkereső, de ha tudjuk, hol található a minket érdeklő település, akár a megye irányából is elindulhatunk, és kezdhetjük azzal, hogy a megye átlagárait tanulmányozzuk – magyarázta a szakértő.
Ami még „izgalmas” és vonzhatja a felhasználókat, az a térképek mellett egy külön adatvizualizáció, bár ez egyelőre csak a főváros utcatérképére készült el – mondta. „Budapest utcáit színeztük be az ár szerint, és egy egységes skálán mutatjuk be, hogy ezek miként változtak az elmúlt nyolc évben, tehát 2015 és 2022 között.”
A megújult Ingatlanadattár a lakáspiac iránt érdeklődő közönségnek és a szakmai felhasználóknak egyaránt tájékozódási lehetőséget kínál. Az ingatlanpiaci folyamatok átláthatóságát, az adatok hozzáférhetőségét biztosító fejlesztéssel a KSH a lakáspiaci szereplők tájékozódási lehetőségeit szeretné bővíteni, ezzel mérsékelve döntéseik kockázatát.
Az adatok forrása a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Illetékhivatali adatbázisa, ahonnan negyedévente veszi át a KSH az adott időszakban lezárt illetékeljárásokban rögzített adminisztratív információkat. Az átvett adatok a cím mellett az adásvétel dátumát, a vételárat, a lakás típusát és az esetek többségében alapterületének méretét is tartalmazzák.