eur:
402.29
usd:
371.35
bux:
91415.63
2025. március 31. hétfő Árpád
Nyitókép: Pixabay

Nagyot emelkedett a magyar termék-külkereskedelmi többlet

Májusban a kivitel volumene 3,9 százalékkal nőtt, míg a behozatalé 1,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz viszonyítva. Az aktívum 1,1 milliárd euró volt, az egyenleg 1,4 milliárd euróval javult az egy évvel korábbihoz képest – közölte második becslése alapján kedden a Központi Statisztikai Hivatal.

Áprilishoz viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 4,0, az importé 0,3 százalékkal nőtt. Májusban a kivitel értéke 13,0 milliárd euró (4859 milliárd forint), a behozatalé 11,9 milliárd euró (4441 milliárd forint) volt. Euróban kifejezve az export értéke 6,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, míg az importé 4,8 százalékkal csökkent.

Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 6,6, a behozatalé 0,3 százalékkal bővült.

A termék-külkereskedelmi egyenleg 1,4 milliárd euróval javult. (Az egyenleg 40 millió euróval több az első becslésben közöltnél.)

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,1 százalékkal nőtt, a behozatalban 5,2 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 5,6 százalékkal javult. A forint árfolyama az euróhoz mérten 3,1, a dollárral szemben 5,7 százalékkal erősödött – tette hozzá a KSH.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Salát Gergely: kifulladt az eddigi kínai növekedési modell, váltásra van szükség

Salát Gergely: kifulladt az eddigi kínai növekedési modell, váltásra van szükség

Belső gazdasági problémákkal küzd Kína, paradigmaváltásra van szükség, ami a híresen nagy megtakarításokkal rendelkező lakosságot is komolyan érinti – erről beszélt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádióban. Salát Gergely elmondta: a kínai vállalatok a bizonytalanságok ellenére hosszú távra terveznek Magyarországon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
A piacok sorsa múlhat ezen: a héten kiderülnek Trump globális tervei

A piacok sorsa múlhat ezen: a héten kiderülnek Trump globális tervei

A múlt héten rossz volt a befektetői hangulat a globális részvénypiacokon, de elsősorban az amerikai technológiai papírok teljesítettek nagyon rosszul. Eközben a forint olyan rossz héten van túl, amire három hónapja nem volt példa. A múlt héten Donald Trump elnök újabb vámokkal fenyegetőzött, de április 2-án végre tiszta vizet öntenek a pohárba, hiszen elméletileg akkor kerülnek bevezetésre a globális vámok. Hacsak nem halasztják el őket az utolsó pillanatban. Mindenesetre a jövő hét legfontosabb kérdése ez lehet. A héten záporozni fognak az adatok, amelyek a piacok sorsát is eldönthetik. Jelenleg nagyon aggódnak a befektetők az amerikai recessziós kockázatok erősödése miatt. A héten már számos márciusra vonatkozó adat adhat választ erre a kérdésre. Eközben a forint számára is kulcsfontosságú adatok érkeznek, amelyek a növekedési és az inflációs kilátások szempontjából is nagy jelentőséggel bírnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 31. 06:39
×
×
×
×