eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
A Barátság II. kőolajvezetéknek a Mol Dunai Finomítójába belépő vezetéke a főelzáró csappal, előtérben emléktábla Százhalombattán 2013. július 25-én. A Dunai Finomító a Mol-csoport legnagyobb, Magyarország egyetlen kőolaj-feldolgozó létesítménye.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Megint drágul az orosz kőolaj tranzitja Magyarországnak

Pár hete derült ki, hogy a Mol fizetni fog az ukránoknak az orosz kőolaj Barátság-vezeték ukrajnai szakaszán történő tranzitjáért, ráadásul a korábbi tranzitdíjnál jóval magasabb összeget – most pedig érkeznek a részletek az emelés várható mértékéről és időzítéséről.

Az Ukrtransnafta két lépcsőben kívánja megemelni a Barátság törzsolajvezeték ukrajnai szakaszán áthaladó orosz kőolaj tranzitdíját, erről a Kommerszant számolt be az Argus ügynökség piaci szereplőktől szerzett adataira, valamint saját forrásaiból származó adatokra hivatkozva – írja a Portfolio.

Orosz szakági, nem hivatalos forrásból származó értesülések szerint az orosz olaj szivattyúzásának a díja 2023. június 1-jétől 25 százalékkal, 17 euró/tonnára, ezt követően augusztus 1-jétől további 23,5 százalékkal, 21 euró/tonnára emelkedik várhatóan.

Az Ukrajna területén keresztül történő szállítás költségeinek tervezett emelése már a második lesz 2023 eleje óta, jegyzi meg a portál: a tarifát első ízben január 1-én emelték 18,3 százalékkal, 13,6 euró/tonnára.

Az emelés okaként nem hivatalosan a növekvő költségeket és az ukrajnai áramhiányt, az üzemanyag- és alkatrészhiányt, valamint az ukrán energetikai infrastruktúra folyamatos rombolása miatt növekvő biztonsági költségeket jelölték meg.

Címlapról ajánljuk

Érdemes bátornak lenni és vállalni a vitákat első látásra megnyerhetetlen ügyekben is

Szokásos év végi nemzetközi Kormányinfó-sajtótájékoztatóját tartotta december 21-én a miniszterelnök a Karmelita kolostorban, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter társaságában. Értékelte a magyar uniós elnökséget és közölte, hogy 2025-re nagyszerű évet vár. Az újságírók kérdezték a földgázszállítási kihívásokról, a romániai választásokba való beavatkozás elkerülésének lehetőségéről, a hazai választási törvény esetleges további módosításáról, Magyar Péterről, az uniós pénzösszegek megszerzésének lehetőségéről, a közel-keleti helyzettel kapcsolatos erőfeszítéseiről, a budai Várban felújított Pénzügyminisztérium sorsáról, illetve a forint árfolyamáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×