A szabadalom, amelyet kedden ítéltek oda az Apple-nek, olyan technológiát ír le, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy ne csak a képernyőt, hanem a készülék több részét is megérintsék a funkciók végrehajtásához.
A készülék oldalának megérintésével például a kamera kezelhető: ezt virtuális exponálógombnak nevezi az Apple. A hangerő is állítható az eszköz oldalán azzal, ha a felhasználó fel-le csúsztatja rajta az ujját - írja a CNBC.
A szabadalomban szereplő egyik képen egy összecsukható telefon vagy tablet rajza látható, amelyen körbefut a képernyő. Versenytársaival, például a Samsunggal ellentétben az Apple még nem dobott piacra összehajtható készüléket.
A UBS elemzői szerint a szabadalom azt jelezheti, hogy egy összecsukható készüléket fognak kiadni, de nem az idei évben. A cupertinói cég jövendő telefonjaiban látják legvalószínűbbnek a technológia alkalmazását. Úgy vélik, hogy
egy összehajtható iPhone-modell fellendítheti a vásárlási kedvet,
ráveheti a felhasználókat, hogy frissebb iPhone-modellre váltsanak. Ezek a készülékek vonzóvá tehetik a márkát jelenleg androidos telefont használók számára is.
Ha valóban bevezetik a modellt, akkor az iPhone darabszám-növekedése a becslések szerint meghaladhatja a 238 millió készüléket az Apple 2023 októberétől 2024 szeptemberéig tartó pénzügyi évében.
Az összehajtható készülékek jelenleg ugyanakkor csak egy kis részét teszik ki a teljes piacnak: 2022-ben az összes elkészült okostelefon mindössze 1,1 százalékát tették ki.
Az Apple-re jellemző, hogy az új technológiáknak nem úttörője, és inkább kivárja, milyen azok fogadtatása. A Samsungtól az Oppóig sok gyártó készített már összehajtható mobilt, de ezen készülékek fejlettsége még gyerekcipőben jár.
Az elmúlt néhány hónapban egyes szakértők már előrejelezték egy összehatható Apple-eszköz érkezését, de nem iPhone-ra gondoltak: a CCS Insight piacelemző szerint iPadet dobhat először piacra a cég ilyen kivitelben.