Infostart.hu
eur:
379.07
usd:
319.39
bux:
130202.21
2026. február 12. csütörtök Lídia, Lívia
Nyomásmérő órák a Magyar Földgáztároló Zrt. hajdúszoboszlói telephelyén 2020. január 8-án. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) tájékoztatása szerint 98,5 százalék a belföldi gáztárolók töltöttsége, külföldről a kereskedelmi megállapodásoknak megfelelően érkezik a földgáz Magyarországra, így a földgázellátás biztosított a téli hónapokra, a lakosság és a közfeladatok ellátásához szükséges mennyiség egyaránt rendelkezésre áll.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Megnövelte a kormány Magyarország különleges földgázkészletét

A mennyiség 70 000 megawattórával, az egyedi állami kezesség összege 162 millió euróval nőtt.

A kormány júliusban döntött arról, hogy különleges földgázkészletet hoz létre, amelyet a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség tároltat és értékesít jövő április 1-jéig. Arról, hogy mikor, kinek mennyit és mennyiért lehet eladni ebből a készletből, a technológiai és ipari miniszter, Palkovics László dönthet miniszteri rendelettel.

A nyáron a készlet mértékét legfeljebb 7 811 000 MWh-ban határozták meg (ez több mint 740 millió köbméter földgázt jelentett), ezt emelték most meg 7 880 511 MWh-ra – írja a hvg.hu.

A különleges földgázkészlet létrehozásához szükséges földgáz beszerzésének finanszírozása céljából megkötött hitelszerződéséhez kapcsolódó, a pénzügyi kötelezettségek teljes körére kiterjedő készfizető egyedi állami kezesség összegét pedig 1 850 000 000 euróban (vagyis mintegy 760 milliárd forintban) szabták meg. Ezt emelte meg a csütörtök este megjelent kormányhatározat legfeljebb 2 012 000 000 euróra (kb. 825 milliárd forintra).

Friss adtok a hazai tározók töltöttségéről

A magyarországi földgáztárolók töltöttsége 4,938 milliárd köbméter, az összkapacitás 78,02 százaléka volt október 15-én a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) adatai szerint. Az éves fogyasztásarányos töltöttség 49,41 százalék, 22,22 százalékkal több az európai földgáztárolók töltöttségi átlagánál – közölte az energiahivatal az MTI beszámolója szerint.

A betárolt 4,938 milliárd köbméternyi földgáz az éves lakossági fogyasztást meghaladja (124,62 százaléka).

Az EU gáztárolási rendeletében meghatározott ütemezés alapján Magyarországnak november 1-jéig ötéves átlagfogyasztása 35 százalékát kell kötelezően betárolnia, ami 3,65 milliárd köbméter, ám a gyorsabb betárolásnak köszönhetően az ország már teljesítette ezt a mennyiséget – írták. A betárolt földgázmennyiség már túlszárnyalta a 2018-as szintet is, amikor az október 15-ei időpontra 4,6 milliárd köbméternyi földgáz volt betárolva.

Címlapról ajánljuk
„A liberális demokrácia kezdi felzabálni saját magát” – Schiffer András az Arénában

„A liberális demokrácia kezdi felzabálni saját magát” – Schiffer András az Arénában

Anti-imperialistaként kutyakötelessége az embernek tiltakozni az ellen, hogyha valaki azt gondolja, egy meghatározó ország elnökeként elrendezheti más országok sorsát, de azzal sem ért egyet, hogy Donald Trumppal ellentétben az európai politikában a döntések nem megszemélyesíthetők. Schiffer András ügyvéd, korábbi országgyűlési képviselő, az LMP alapítója és korábbi társelnöke beszélt erről az InfoRádió Aréna című műsorában.

Marad az árrésstop

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentéseket tett a kátyúhelyzetről, a rezsistopról, az árréskorlátról, a nemzeti petícióról és az ukrán fenyegetésről is, majd Vitályos Eszter kormányszóvivővel együtt újságírói kérdésekre is válaszoltak. A gödi Samsung-gyár ügyében Gulyás Gergely kérdésre válaszolva azt mondta, egy hatósági ügyből akar a sajtó politikai ügyet kreálni.
inforadio
ARÉNA
2026.02.13. péntek, 18:00
Hidasi Judit
japanológus, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem professor emeritája
Evakuációba kezdett Oroszország a súlyos csapás után, tárgyalóasztalhoz ülnek a háborúzó felek - Híreink az ukrán frontról csütörtökön, percről percre

Evakuációba kezdett Oroszország a súlyos csapás után, tárgyalóasztalhoz ülnek a háborúzó felek - Híreink az ukrán frontról csütörtökön, percről percre

Éjjel súlyos rakéta- és dróntámadás érte Ukrajnát - az oroszok főleg a fővárost, Kijevet és Dnyiprót lőtték. Ukrajna hamarosan új fegyverekhez juthat hozzá: Nagy-Britannia beígérte Kijevnek a még fejlesztés alatt álló Nightfall hiperszonikus rakétát. Az ukrán drónerők is aktívak voltak: Volgográd régióban felrobbantottak egy lőszerraktárat, a csapás olyan súlyosnak bizonyult, hogy egész Kotlubány települést evakuálták. A nap folyamán Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő bejelentette: folytatódnak az oroszok-ukrán-amerikai tárgyalások. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború csütörtöki fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×