eur:
411.24
usd:
393
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
investment protection concept, growth money capital, banking
Nyitókép: anyaberkut/Getty Images

MNB-s "zseblámpa": ennyire szállt el a folyó fizetési mérleg hiánya Magyarországon

A folyó fizetési mérleg 2,630 milliárd euró deficittel zárta a második negyedévet, a hiány mértéke alig 163 millió euróval nagyobb az első negyedévinél, de 1,453 milliárd euróval meghaladja az egy évvel korábbit a jegybank szerint.

A folyó fizetési mérleg 2,630 milliárd euró deficittel zárta a második negyedévet, a hiány mértéke alig 163 millió euróval nagyobb az első negyedévinél, de 1,453 milliárd euróval meghaladja az egy évvel korábbit - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtökön megjelent legfrissebb adataiból.

A folyó fizetési mérleg sorban az ötödik negyedévet zárta hiánnyal, a június végén zárult négy negyedévben a hiány összege 10,766 milliárd eurót tett ki. A folyó fizetési mérleg tavalyi hiánya 6,426 milliárd euróra nőtt az előző évi 1,561 milliárd euróról.

A tőkemérleg második negyedévi egyenlege 950 millió euró aktívumot mutatott, 816 millió euróval volt kevesebb az első negyedévinél, mivel az Európai Uniótól befolyt tőkeátutalások összege 968 millió euróval 781 millió euróra csökkent.

Az ország külső pénzügyi helyzetének jellemzésére a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg összevont egyenlegéből számolt külföldi finanszírozási igény 1,680 milliárd euró volt a második egyedévben, 979 millió euróval nagyobb az első negyedévinél és 1,153 milliárd euróval az egy évvel korábbinál. A szezonálisan kiigazított finanszírozási igény 1,411 milliárd eurós összege a GDP 3,4 százalékának felel meg.

Az MNB jelentése szerint

a nemzetgazdaság nettó külföldi adósságállománya - a közvetlentőke-befektetésen (FDI) belül elszámolt adósság nélkül - június végén 16,7 milliárd euró volt,

az utolsó négy negyedév összesített GDP-jének 10,3 százaléka. A nettó adósságállomány 2,2 milliárd euróval csökkent az előző negyedévhez képest.

A reálgazdasági folyamatokhoz kapcsolódó pénzáramlás 925 millió euró deficitet mutatott, a külkereskedelmi áruforgalom 2,828 milliárd euró hiánya 171 millióval nagyobb az első negyedévinél és 2,161 milliárddal haladta meg az egy évvel korábbi, 667 millió eurót. A szolgáltatások külkereskedelmi forgalma 1,904 milliárd euró exporttöbblettel zárta a második negyedévet, ami 688 millió euróval nagyobb az első negyedévinél és 502 millió euróval a tavalyi második negyedévinél.

Az elsődleges jövedelmek 1,314 milliárd euró nettó kiáramlása döntően a hazautalt munkajövedelmek 456 millió eurós többletének és a befektetések után külföldre utalt nettó 1,964 milliárd euró nyereségek eredőjeként adódik, amiből a közvetlen működőtőke befektetések után repatriált profit 1,464 milliárd eurót tett ki, 283 millió euróval kevesebbet az egy évvel korábbinál. Amíg az elkönyvelt profitból az első negyedévben 718 millió eurót, a tavalyi második negyedévben pedig 123 millió eurót visszaforgattak a külföldi befektetők, az idei második negyedévben az újrabefektetett jövedelem soron is negatív egyenleg szerepel, 344 millió euró összegben.

Rezsiköltségekről, a magas energiaárak és az infláció gazdaságra gyakorolt hatásáról is beszélt Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában:

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×