A legutóbbi Magyar Közlönyben jelent meg több, a gázfogyasztással, kedvezményes gázvásárlással kapcsolatos rendelet is.
Talán a legtöbbeket érintő úgy szól, hogy ha egy társasháznak, lakásszövetkezetnek nem minősülő ingatlanon belül több, de legfeljebb négy önálló lakás taláható, az önkormányzat jegyzője kérelemre 8 napon belül hatósági bizonyítványt állít ki a „lakás rendeltetési egységek” számáról, és ennek alapján a lakossági felhasználókra érvényes kedvezményes áron vehetik a földgázt.
A júliusi rendelet még kizárta ebből az ilyen fogyasztási közösségeket, ezzel a többgenerációs házakban élők nehéz helyzetbe kerültek.
Ezt a kormány egy Facebook-posztban így fordította le:
Könnyebb lesz napelemet szereltetni a társasházakra
Megkönnyítik a közös tulajdonban álló épületrészre napkollektor, napelemes rendszer telepítéséről és üzemeltetéséről szóló döntést.
Eddig ehhez a közgyűlésen az összes tulajdoni hányad szerinti, legalább 75%-os többségével rendelkező tulajdonostársak (tehát nem csak a jelenlévők) igenlő szavazata kellett, ezentúl viszont ehhez
az egyszerű többség is elég lesz,
pontosabban az új rendelet úgy fogalmaz, hogy a telepítést a közgyűlés „a jelen lévő tulajdonostársak tulajdoni hányada több mint felének szavazatával megtilthatja”.
Több pénz gázbeszerzésre iskoláknak, kórházaknak, szociális intézményeknek
Rendelet szól arról is, hogy a kormány irányítása vagy felügyelete alá tartozó központi költségvetési szervek egyedi kormányhatározatban meghatározott mértékig túlléphetik a földgázbeszerzésre megállapítot kiadási előirányzatukat. Ez a túllépés
egészségügyi, illetve bentlakásos szociális és gyermekvédelmi intézmények esetében a 2021-es fogyasztás 100%-a lehet, másoknál 75%
- olvasható a Magyar Közlönyben. Mindez csak a kormány alá rendelt intézményekre vonatkozik, tehát önkormányzatiakra nem.