eur:
411.21
usd:
392.66
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Liquified Natural Gas Floating Storage Unit (LNG FSU) Moored to the Jetty.
Nyitókép: Felix Cesare/Getty Images

A cseppfolyósított földgáznak is vannak hátrányai

Az EU cseppfolyósított földgázzal, azaz LNG-vel igyekszik pótolni az Oroszországot sújtó szankciók miatt kieső földgáz.behozatalát.

Az ambiciózus terv hatására havi rekordok dőlnek meg az LNG-behozatal terén: az Egyesült Államokkal nemrégiben kötött megállapodás értelmében az év végéig további 15 milliárd köbmétert importál majd az unió, 2030-ig pedig 50 milliárd köbméterre kívánják növelni az éves szállítást a Euronews cikke szerint.

Az LNG-ben vonzó, hogy -162 fokra hűtve, folyékony állapotában 600-szor kisebb helyet foglal, mint egyébként. Ez megkönnyíti szállítását, ami főként az importtól függő régiók, például az EU számára fontos, amely gázszükségletének 90 százalékát importálja.

Az LNG-tartályokat speciális terminálokkal felszerelt kikötőkben rakodják ki, ahol a folyadékot felmelegítik és visszaalakítják eredeti gáz halmazállapotába. Innen a gázt csővezetéken keresztül szállítják az erőművekbe, gyárakba és háztartásokba.

Sok az előny, de vannak hátrányok is

LNG-t nagyon sok forrásból be lehet szerezni: az Egyesült Államok, Katar, Egyiptom, Izrael, Nigéria és Ausztrália is termeli, ami lehetőséget kínál a blokknak arra, hogy elkerülje az új függőségeket.

Nagyon nagy ugyanakkor az LNG iránti kereslet, a gazdag országok versengenek a tartályhajókért. Az árak az elmúlt hónapokban folyamatosan emelkedtek, és várhatóan magasak is maradnak, amíg a háború zavarokat okoz.

A tagállamok közötti versengés megakadályozására az Európai Bizottság közös gázbeszerzést javasolt,

melyben a koronavírus elleni vakcinák közös megszerzésével kapcsolatos tapasztalatokat is fel akarják használni.

Egy másik hátrány, hogy a jelenlegi LNG-infrastruktúra nagy mértékben koncentrálódik a nyugat-európai tengerparti államokban. Ez Közép- és Kelet-Európa tengerparttal nem rendelkező országait kiszakítja a hálózatból.

Az LNG is földgáz, így szennyez

Ami még ennél is nagyobb baj, az az, hogy az LNG környezetszennyező fosszilis tüzelőanyag, amely hozzájárul az éghajlatváltozáshoz. A környezetvédő szervezetek épp ezért bírálják az EU importnövelési törekvését, mivel szerintük a stratégia ellentétes az európai zöld megállapodás szellemével és a Párizsi Megállapodásban vállalt kötelezettségekkel.

"Az egyik szennyező üzemanyagforrásnak a másikra való cseréjére való összpontosítás továbbra is

a környezetpusztítást és az emberi jogok megsértését finanszírozza,

és évtizedekre a fosszilis erőforrásokhoz láncol" - mondta Silvia Pastorelli, a Greenpeace EU klímakampányért felelős munkatársa.

Hazánkba is érkezik

Magyarországra is érkezik LNG horvát forrásból: a növekedés.hu szerint tavaly január elején az MVM Csoporthoz tartozó Magyar Földgázkereskedő Zrt. horvátországi leányvállalata, az MFGK Croatia d.o.o. kapta az első adagot a Krk LNG visszagázosító terminálban sikeresen lefejtett szállítmányból. Az MFGK 2020. június 5-én írt alá megállapodást hét éves alatt összesen 6,75 milliárd köbméter kapacitás lekötéséről.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×