eur:
411.74
usd:
395.7
bux:
79574.84
2024. november 22. péntek Cecília
Workers and manager in safety helmets working with documents at factory table
Nyitókép: ALotOfPeople/Getty Images

Őrült veszteségeket okoz az építőiparban a háború

Az építőiparban jelentkező problémákat mélyíti, illetve újraéleszti a háború.

Ismét csak napi árakon lehet építőanyaghoz jutni. Az építőipar szereplői közül a kivitelezőknek és a megrendelőknek is komoly veszteségeket okoz Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja – írja az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) felmérése alapján az azenpenzem.hu. Hozzáteszik, hogy a kivitelezések lelassulnak, és jóval drágábbak lesznek, az év végéig 20-30 százalékkal drágulhatnak az építőanyagok.

A lap saját tapasztalatai alapján számol be arról, hogy a Tüzépeken legfeljebb pár napra érvényes árajánlatokat kapni a termékekre, és bizonytalan az anyagellátás.

Az ÉVOSZ március végi felmérése 400 tagvállalat megkérdezésével készült – írják. A cégek az egyik legégetőbb problémának a beszerzési nehézségeket említették.

Mint az ÉVOSZ anyaga megállapítja: az építőipar szereplői közül

a kivitelezők és a megrendelők is komoly vesztesei a háborús helyzetnek. A kivitelezések mérhetetlenül lelassulhatnak, és jóval drágábbak lesznek.

A lakásügy területén nehéz finanszírozási helyzet alakulhat ki, ha a kereskedelmi bankok nem lesznek képesek a lakosságnak alacsony (5-6 százalékos) kamat mellett biztosítani a hiteleket.

  • A háború miatt bekövetkezett árfolyam-ingadozás a válaszadó cégek 93 százalékánál okozott veszteséget. A háború
  • 89 százalékuknál építőanyag-hiányt,
  • 33 százaléknál munkaerőhiányt,
  • 30 százaléknál pedig piacvesztést

okoz. Mindössze a válaszadók alig 4 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a háború nem befolyásolja a cég tevékenységét.

A válaszadó cégek egyébként a tevékenységüket akadályozó tényezők közül a szakemberhiányt tartják a legnagyobb problémának. 85 százalékuk nyilatkozta, hogy nem rendelkezik megfelelő számú és összetételű szakmunkással a megrendelések teljesítéséhez. Legnagyobb hiányt a szakipari munkáknál jelezték, de hiány van mérnökökből is.

A nemzetközi konfliktushelyzet miatt csökkent a külföldi munkaerő-kapacitás, az ukrajnai vendégmunkások a háború kitörésekor otthon rekedtek.

A vállalkozások várakozásai szerint ebben az évben

  • az építőanyagok ára 25 százalékkal,
  • a fuvarköltségek 23 százalékkal,
  • az építési törmelék elszállítása és lerakása 22 százalékkal drágul az év végéig,
  • az alvállalkozói díjtételek pedig 17 százalékkal emelkednek.

A válaszadók az építőanyagok közül a hőszigetelő anyagok 29 százalékos és a faanyagok 28 százalékos áremelkedésére számítanak, de minden építőanyag esetén az inflációt meghaladó árnövekedéssel számolnak.

2021-ben az építőipar árbevétele az előző évhez képest 13 százalékkal 5389 milliárd forintra nőtt, az év elején pedig még 5-6 százalékos növekedést vártak 2022-re. Most, az orosz-ukrán háború tükrében azonban az ÉVOSZ már csak stagnálásra számít. Az állami megrendelések jelentős, mintegy 500 milliárd forintos csökkenésével kalkulálnak, és a lakossági megrendelések stagnálását is prognosztizálják.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×