eur:
411.18
usd:
392.45
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Varga Mihály pénzügyminiszter sajtótájékoztatót tart a Gazdaságvédelmi Operatív Törzs alakuló ülését követően a Pénzügyminisztériumban 2020. június 24-én.
Nyitókép: MTI Fotószerkesztőség/Kovács Tamás

Elemző: első hallásra sokkolónak tűnik a 2021-es hiány

2021-ben az államháztartás központi alrendszere az előzetes adat szerint 5101 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ennél magasabb éves pénzforgalmi deficitre egyetlen egyszer volt példa: 2020-ban, a koronavírus-járvány és az általa kiváltott válság kirobbanásának évében – emlékeztetett a Portfolio elemzője.

Csiki Gergely megfogalmazása szerint első hallásra óriási, szinte sokkoló adatnak tűnhet az 5101 milliárdos hiány, főleg annak fényében, hogy a 2021-ről van szó, amikor már nem a koronavírus-járvány okozata válság évét éltük, szemben 2020-szal, amikor egyébkét hasonló mértékű, 5 ezer milliárd fölött pénzforgalmi hiány jött össze. Ráadásul a Pénzügyminisztérium becslése szerint az elmúlt évben 6,4 százalékos GDP-növekedés volt a magyar gazdaságban, ami rekord sebességnek számít, és ennek ellenére alakul 5 ezer milliárd forint fölötti, önkormányzatok nélkül számolt költségvetési hiány. Tehát ezek függvényében ez óriásinak tűnik – ismételte meg a szakértő.

A hiányt illetően egyelőre csak előzetes adatok állnak rendelkezésre, vagyis a Pénzügyminisztérium csak pár jelentősebb költségvetési kiadást közölt:

  • nyugellátásra 4200 milliárd forintot,
  • a kórházakra, gyógyító-megelőző kasszára 1880 forintot fordított, amiben szerepet játszott az orvosok 2021-ben elindult jelentős béremelési folyamata.

Illetve néhány egyszerűbb kiadási tételt, úgymint:

  • versenyképességnövelési támogatás 96 milliárd forint,
  • agrártámogatások 90 milliárd forint,
  • turisztikai kiadások szintén 90 milliárd forint értékben.

Csiki Gergely az utóbbi tételeket illetően megjegyezte, ezek láthatóan egyedi költségvetési beruházási döntések voltak, amik olyan mértékben megszaladtak, hogy tavaly év végén a kormánynak 350 milliárd forintos kiigazításról kellett döntenie, és kellett átütemeznie későbbi időpontokra.

Az idei évi várakozásokat illetően elmondta: a költségvetési hiány tervek szerint 4,9 százalék lesz, szemben a korábbi 5,9 százalékos kormányzati céllal, amit egy 750 milliárd forintnyi kiigazítással érnek el, így a már említett múlt év végi 350 milliárddal együtt, néhány hónap leforgása alatt ezermilliárd forintnyi beruházást fagyasztanak be, csoportosítanak át. Közben nem elfejetendő azonban – tette hozzá a Portfolio munkatársa –,

2022 első hónapjaiban óriási költségvetési lazítás vagy fiskális kiadás lesz

a 13. havi nyugdíj egyösszegű kifizetésével, valamint a családoknak szánt adóvisszatérítés, több mint 600 millió forint értékben. Ezek az év első felében jelentősen megterhelik majd a költségvetést, így elképzelhető, hogy a korábbiakhoz képes szokatlan költségvetési hiánypálya lefutása alakul majd ki 2022-ben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×