eur:
415.53
usd:
403.51
bux:
79775.14
2025. január 3. péntek Benjámin, Genovéva
Nyitókép: Pixabay

Eltűnik a pulykahús Magyarországról?

A Magyar Pulykahússzövetség minden erővel azon van, hogy ne így legyen.

Vissszaszorulóban van a pulykahús Magyarországról, a folyamat visszafordításához egyszerre kellene hatékonyabb termelést lehetővé tevő fejlesztéseket végrehajtani, megkedveltetni a fogyasztókkal a pulykahúst mint alapanyagot, valamint akkora áremelést elérni, ami a boltokban kilogrammonként kétezer forint fölé vinné a fogyasztói árat - így foglalható össze a Magyar Pulykaszövetség véleménye, amelyet egy szakmai konferencián artikuláltak.

Mint a Világgazdaság írja, Muzsek András elnök rámutatott, hogy míg a csirketermelés az elmúlt 15 évben megduplázódott, a pulyka előállítása csökkent, szerinte azért, mert nem történtek meg a fejlesztések az ágazatban, sem telepi, sem feldolgozói szinten.

Saját vállalata, a Gallicoop piaca is főképp a szomszédos országok, valamint a francia, német és olasz átvevők, de például a keleti nyitás a pulykát nem érintette.

Azt is elmondta, a mintegy hétmillió darabos pulykaállomány csupán 83 százalékát vágják itthon, a 17 százaléknyi élőexport négyötöde pedig Lengyelországba megy, és a magyar termelők által hizlalt, de a lengyeleknél kisebb önköltséggel levágott és feldolgozott pulyka sokszor "szembejön" az európai piacon.

Az ágazatnak természetesen a világjárvány, de a madárinfluenza sem tett jót, mivel az első hírek után Kína már nem vett több pulykát a lengyelektől, a lengyel felesleg pedig rázuhant az európai piacra.

További nehézség, hogy a gasztronómiában sem áll túl jól a pulyka szénája, ennek is a hatása, hogy a termelők "behúzták a féket".

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
"Nyissák meg az Északi-tengert!" – Trump újabb csatába kezdett a szélerőművek ellen

"Nyissák meg az Északi-tengert!" – Trump újabb csatába kezdett a szélerőművek ellen

Az Egyesült Államok újonnan megválasztott elnöke, Donald Trump élesen bírálta Nagy-Britannia energiapolitikáját, különösen az északi-tengeri olaj- és gázkitermelés visszaszorítását és a szélerőművek térnyerését. Trump felszólította a szigetországot, hogy nyissa meg újra az elöregedő északi-tengeri medencét a fosszilis energiahordozók kitermelése előtt, és egyúttal szabaduljon meg a szélerőművektől. Ez a kérés azonban éles ellentétben áll a brit kormány jelenlegi klímapolitikájával és megújuló energiára vonatkozó terveivel - írta meg a Reuters.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×