eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
A Mercedes-Benz kecskeméti gyára 2020. március 13-án. A városban 50 milliárd forintos beruházást valósít meg a német autógyártó cég.
Nyitókép: MTI/Bús Csaba

Csökkent Magyarország ipari termelése

A legnagyobb súlyú járműgyártás kibocsátása nagyrészt a globális gyárleállások következtében 26 százalékkal visszaesett.

Szeptemberben az ipari termelés volumene 2,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 1,7 százalékkal csökkent - erősítette meg második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Augusztushoz képest 0,3 százalékkal mérséklődött a szezonálisan kiigazított kibocsátás. A termelés szintje hasonló volt, mint a járvány előtt, 2019 szeptemberében - fűzte hozzá a KSH.

Az iparon belül döntő súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 3,5 százalékkal csökkent, ugyanakkor a csekély súlyú bányászaté 19,1, az energiaiparé 15,0 százalékkal nőtt.

A feldolgozóipari alágak többségében növekedést mért a KSH, legjobban a villamos berendezés gyártása emelkedett. A legnagyobb súlyú járműgyártás kibocsátása azonban - nagyrészt a globális félvezetőhiány miatti gyárleállások következtében - jelentősen, 26 százalékkal visszaesett.

Az ipari export volumene 0,2 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. A járműgyártás kivitele 27 százalékkal, a számítógépek, elektronikai, optikai termékek kivitele 12 százalékkal visszaesett.

Az ipar belföldi értékesítése 7,0, a feldolgozóiparé 5,0 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest.

A járműipar belföldi eladása 23,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól,

a számítástechnikai termékeké viszont 8,1 százalékkal nőtt. Az élelmiszeripar belföldi értékesítése 9,3 százalékkal meghaladta a tavaly szeptemberit.

Az első három negyedévben az ipari termelés 12,8 százalékkal nőtt. Az összes értékesítés 64 százalékát adó külpiaci eladások volumene 13,5, a 36 százalékot képviselő hazai értékesítésé 12,6 százalékkal emelkedett – közölte a KSH.

Címlapról ajánljuk
Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Frank-Walter Steinmeier tartotta magát a kiszivárgott menetrendhez, és ennek megfelelően pénteken feloszlatta Bundestagot. Egyidejűleg hivatalosan is február 23-ra tűzte ki az előrehozott parlamenti választásokat. Az egyik döntés sem meglepetés, de az alkotmányban rögzítettek szerint szükség volt az államfő hivatalos nyilatkozatára.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×