eur:
411.19
usd:
392.74
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Szakértő a földgázdrágulásról - Oroszország most mutatja meg, ki az úr a háznál

Szőcs Gábor, a Hold Alapkezelő portfóliómenedzsere szerint keresleti és kínálati oka is van az áremelkedésnek.

Soha nem látott magasságba emelkedett a gáz ára egész Európában, hét elején története során először lépte át a megawattóránkénti 100 eurót a holland gáztőzsdén a földgáz jegyzése.

Arról, hogy miért történt ez a drasztikus áremelkedés és milyen okok állnak a folyamatok hátterében Szőcs Gábor, a Hold Alapkezelő portfóliómenedzsere beszélt érdeklődésünkre.

"Keresleti és kínálati oka is van:

  1. a földgáz iránti globális kereslet gyakorlatilag már meghaladja a járvány előtti szintet, a klímavédelmi törekvések is növelik a keresletet
  2. Oroszország éppen megmutatja, hogy ki az úr a háznál, és jóval kevesebb gázt küld Európába, mint korábban; és a cseppfolyós gázból sem érkezik annyi, mint korábban.

Ebből az következik, hogy az európai gáztározók is jóval kevésbé vannak feltöltve, mint korábban" - ecsetelte a szakértő.

Szerinte a kereskedők meg fogják vásárolni a szükséges mennyiséget, akár magasabb árszinten is, de fontosnak tartja kiemelni:

"Bár hanyatt lehet esni attól, hogy a földgáz áa a járvány előtti szinthez képest kilencszeresére nőtt, de amikor erről beszélünk, az csak a holnap elfogyasztandó földgázra igaz, az egy év múlva felhasználandó földgáz ára jóval kevésbé drágult már. A három év múlva lévő fogyasztásra vásárolt földgáz már csak 30 százalékkal drágult" - részletezte.

Ezt értelmezve elmondta,

az árak később normalizálódni fognak.

Hogy a rezsicsökkentésre milyen hatása lesz a folyamatoknak, azt mondta, jelentős az importkitettség, és a jövő évi földgázvásárlás választ fog adni erre a kérdésre.

A klímavédelem mint árfelverő hatás nem pontosan kitapintható, de azt leszögezte,

"a klímavédelem önmagában egyre drágább és drágább lesz",

ezért a klímavédelem melletti kitartás mennyire marad tartós, vagy az inflációs folyamatokba hogyan gyűrűzik be.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×