Az elismerésnek köszönhetően széles körben válnak megismerhetővé a már létező hazai digitális jó gyakorlatok, elősegítve ezzel a települések közötti együttműködések kialakulását, a helyi közösségek erősödését és a térségszintű fejlesztések elterjedését. Az Év Digitális Faluja címre az idei esztendőtől a digitális innovációkat alkalmazó – 5000 fő alatti – magyarországi települések pályázhatnak négy kategóriában:
- innovatív települési környezet,
- fenntartható épített és természeti környezet,
- innovatív társadalmi és közösségi jólét,
- innovatív gazdasági ökoszisztéma.
A díj a pályázó településen bevezetett és alkalmazott okos város, okos falu módszerek és technológiák alapján nyerhető el – olvasható a DJP sajtöközleményében. A pályázat bírálata során vizsgálják a bevezetett technológiákra vonatkozó komplexitást, az integráció mélységét, valamint a társadalmi közösségfejlesztő erejét is. Fontos tényező, hogy a település smart fejlesztése(i) a településszerkezeti adottságokat figyelembe véve, társadalmi – környezeti – gazdasági hasznosulást eredményezően valósuljanak meg. Mindezek megléte mellett nélkülözhetetlenek a felkészült szakértők, hiszen ők rendelkeznek azokkal az elméleti és gyakorlati ismeretekkel, illetve kompetenciákkal, amelyek elengedhetetlenek az egymással integritásban álló okos város, okos falu fejlesztések megvalósulásához – teszik hozzá.
A részletes pályázati kiírás és jelentkezés itt érhető el, továbbá az oldalon található példatárban olyan digitális innovációk és okos megoldások találhatók, amelyek iránymutatásul szolgálnak benyújtandó pályázatokhoz.
A pályázatok benyújtásának határideje: 2021. augusztus 20.
A bírálatot egy független szakmai zsűri végzi, az eredmény kihirdetésére és az ünnepélyes díjátadóra 2021. szeptember 21–22-én a Civitas Sapiens Okos Város Konferencia + V4 Summit eseményen kerül sor.