Infostart.hu
eur:
386.85
usd:
329.66
bux:
109927.57
2025. december 19. péntek Viola
Nyitókép: Pixabay

Öt éve nem volt erre példa a használtlakás-piacon

A használt lakások 6,3 százalékkal lettek olcsóbbak az idei második negyedévben a tavalyi azonos időszakhoz képest, erre öt éve nem volt példa – közölte az Ingatlan.com kedden, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatain, illetve a saját adatain alapuló elemzésében.

Az összegzés szerint az éves csökkenés oka elsősorban a lakáspiacon is bizonytalanságot okozó koronavírus-járvány. Március közepétől április végéig a kereslet 10–40 százalékkal esett vissza éves szinten, a feladott hirdetések száma pedig 10–30 százalékkal csökkent azokban a hetekben az Ingatlan.com adatai szerint.

Ebben az időszakban volt érvényben a kijárási korlátozás, így

kénytelenek voltak engedni az árból azok, akiknek muszáj volt eladni az ingatlanukat

– mutatott rá Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője a közleményben. Hozzátette: még kérdés, mennyire lesz tartós az árcsökkenés, de újabb erőteljes drágulásra egyelőre nem lehet számítani.

Az Ingatlan.com elemzése szerint a használt lakások az éves árcsökkenés ellenére a 2015-ös szinthez képest 60 százalékkal voltak drágábbak az idei második negyedévben, az előző negyedévhez képest 8 százalékos volt a csökkenés.

Az új lakások ára éves szinten 1,4 százalékkal még növekedni is tudott.

Az ingatlanhirdetési portál adatai szerint október első három hetében a használt lakások kínálata 8 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, a használt lakások iránti kereslet pedig 19 százalékkal mérséklődött.

Balogh László szerint a következő hónapokban változékony lesz a lakáspiac, ezen belül a használt lakások szegmense, mert a járvány alakulása még bizonytalan, másrészt az állami lakástámogatási rendszer bővítése miatt sokan kivárnak.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor brüsszeli sajtótájékoztatója: ez a csúcs egy haditanács volt

A péntek hajnalba nyúló csütörtöki brüsszeli EU-csúcsot követően a miniszterelnök némi alvás után állt az újságírók hadának rendelkezésére. Beszámolt róla, az EU-csúcs haditanács volt, a hozzászólások 90 százaléka arról szólt, hogyan győzzük le Oroszországot. Az európai emberek fizetni fognak, a miniszterelnök szerint ez a téma elemi erővel fog feltörni Nyugat-Európában. Úgy látja, ugyanazon a rendkívül veszélyes pályán vagyunk, mint annak idején az I. világháború előtt. Szerinte a végóráit éljük az Európai Uniónak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.19. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Családi kisvállalkozásból a régiós élmezőnybe: nagy dobásra készül a tatabányai csavarkereskedő

Családi kisvállalkozásból a régiós élmezőnybe: nagy dobásra készül a tatabányai csavarkereskedő

Az ország második legnagyobb csavar- és kötőelem-forgalmazója, az Iron Trade Havellant Kft. – amelyet legtöbben ITH Kft.-ként ismernek – jövőre bevezeti új logisztikai fejlesztését, amelytől 35-45%-os termelékenység-növekedést vár. Ez jó alapja lehet a román és szlovák piacon való további terjeszkedésnek – ahol már rendelkezik a cég leányvállalatokkal –, de akár új piacokra való belépésnek is. A generációváltáson a közelmúltban átesett ITH operatív feladatait az alapító tulajdonos, Havellant István fia, Havellant Kristóf végzi, aki a jövő évben debütáló logisztikai fejlesztés alapjait is letette.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×