eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
A koronavírus-járvány miatt bevezetett kijárási korlátozások betartását ellenőrző katona Róma belvárosában 2020. március 20-án. Olaszországban eddig 41035 fertőzött személyt regisztráltak, az új típusú koronavírus-fertőzés halálos áldozatainak száma 3405-re emelkedett.
Nyitókép: MTI/EPA-ANSA/Maurizio Brambatti

Felmérés: a járvány és a fogyasztói pesszimizmus kéz a kézben jár

Dél-Európát a koronavírus legyőzött ellensége, a turizmus is magával rántja.

A Portfolio az Intrum reprezentatív fogyasztói fizetési jelentése alapján sötét jelent és közeljövőt lát az Európai Unió egén.

A 24 európai országban 4800 ember megkérdezésével készült jelentés szerint az európai fogyasztók mintegy felének csökkent a jövedelme a járvány idején, és akár 59 millió munkahelyet is veszélybe sodort a koronavírus-járvány. Különösen a fiatalokat és a kisgyermekes családokat sújtotta a hirtelen gazdasági visszaesés: a szülők 63 százaléka, a 37 év alattiak 67 százaléka számolt be a jövedelme csökkenéséről.

A fogyasztói várakozások egybeesnek az IMF prognózisával is, mely szerint

elhúzódó lesz a válság,

a következő 6 hónapban az emberek sem várják, hogy jobb lesz a helyzetük.

A magyar válaszadók viszont az európai átlagnál optimistábbak, Észtország (55 százalék) után itt számítanak a legtöbben, 33 százaléknyian gyors kilábalásra, szemben a 23 százalékos európai átlaggal.

A válaszaik alapján messze az olaszok a leginkább borúlátók: csak 8 százalékuk véli úgy, hogy javulhat a pénzügyi helyzetük az év végéig. Egyébként is igaz, hogy az ország járványügyi érintettsége és pesszimizmusa kéz a kézben jár.

És persze turisztikai összefüggés is van: Olaszország, Spanyolország és Görögország - három turisztikai nagyhatalom - irtózatos bevételekről mond le idén, ezt érzik is a bőrükön az érintett országok lakói, ez pedig csak fokozza a borúlátást. Északon ebből a szempontból jobb a helyzet.

A magyar válaszadók 59 százaléka beszélt anyagi helyzete negatív változásáról,

ez alapján a magyar fogyasztók pénzügyi helyzete az európai átlagnál (48 százalék) nagyobb mértékben romlott az elmúlt hónapban; elsősorban a megtakarítások mértékének olvadása jelenthet majd problémát.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×