eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Erre még nem volt példa: minden négy tavalyi vendégből három elmaradt

A járványhelyzet a főváros turizmusát is derékba törte: a biztatóan alakuló februári számok után, Budapest kereskedelmi szálláshelyein az első tavaszi hónapban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 71,8 százalékkal, a belföldi vendégek vendégéjszakái 68,4 százalékkal estek vissza az előző év azonos időszakához képest.

A járványügyi veszélyhelyzet első szakasza mélyebb nyomot hagyott a főváros turisztikai teljesítményén, mint a vidék forgalmában. Ez az országos adatokból világlik ki: míg a magyarországi vendégéjszakák visszaesése minden főbb dimenzióban 60-70 százalék között mozgott (belföld: -61,0 százalék, külföld: -68,1 százalék, együttesen: -64,6 százalék), addig

Budapesten 70 százalékot meghaladó lejtmenet látható

a tavalyi év márciusához képest. A vendégérkezések száma sem alakult kedvezőbben: a külföld esetében 75,7 százalék, a belföldi vendégeknél 70,2 százalék a recesszió mértéke; ennyivel kevesebb vendéget regisztráltak a főváros kereskedelmi szálláshelyein az egy évvel korábbi forgalommal összemérve – olvasható a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ elemzésében.

Összességében

minden négy tavalyi vendégből három elmaradt idén márciusban (-74,8 százalék),

amire a hazai turisztikai statisztikai felmérések kezdete óta nem volt példa.

A jelenlegi veszélyhelyzet nem csupán a kereskedelmi szálláshelyek forgalmát érinti, hanem hatással van a KSH statisztikai adatszolgáltatására is. Ezért a tárgyhavi adatok a korábbi időszakok adataival csak korlátozottan összehasonlíthatók – hívja fel a figyelmet turisztikai központ. A korlátozott információs bázis miatt a kapacitáskihasználtságra vonatkozó adatok márciustól kezdődően nem elérhetők. Maguk a kapacitásadatok pedig nem március 31-re vonatkoznak, hanem a hónap folyamán működött szálláshelyek adatait tartalmazzák. A vendégforgalom további, számított mutatóit, úgy mint:

  • egy szoba bruttó átlagára,
  • egy kiadható szobára jutó bruttó szállásdíj-bevétel (REVPAR),
  • egy kiadható szobára jutó bruttó bevétel (TREVPAR),

a KSH-nak márciustól az ismert módszertani okok miatt nem áll módjában megadni. Továbbá az elfogadott Széchenyi Pihenő Kártya értékét sem publikálják ezen időszaktól kezdődően.

Márciusban 251 kereskedelmi szálláshelyi egység működött a fővárosban, 20 069 kiadható szobával és 46 687 férőhellyel, túlnyomó részben csak a hónap első felében. Összehasonlításul: tavaly márciusban 323 egység tartott nyitva, 21 776 kiadható szobával és 50 681 férőhellyel. A KSH jelentésében kiemelte: márciusban a kereskedelmi szálláshelyek egy része a koronavírus-járvány okozta intézkedések következtében felfüggesztette a tevékenységét, és egyes esetekben az adatszolgáltatásuk is elmaradt.

Vissza a hét évvel ezelőtti szintre

Idén márciusban a budapesti kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele (5,36 milliárd forint)

65,4 százalékkal elmaradt a tavalyitól.

Ez történelmi léptékű visszaesés: utoljára 2013 márciusában fordult elő, hogy a budapesti árbevételek ilyen alacsonyan zártak – abban az évben 5,27 milliárd forinton zárt a tárgyhavi árbevétel, ami persze akkor rekordnak számított. A 2020. márciusi összes bruttó árbevétel közel 97 százaléka a szállodákban realizálódott. A szállásdíj-bevételek (3,14 milliárd forint) 67,7, a vendéglátóhelyi árbevételek 67,6 százalékkal estek vissza. Utóbbiak alig haladták meg az 1 milliárd forintot.

A belföldi árbevételek egy számottevő részét – a tavaly márciusi bevételekkel összemérve, kategóriától függően 30-60 százalékát – sikerült idén is „hozni”, de ez feltételezhetően a március eleji időszaknak köszönhető, amikor még nem léptek életbe a korlátozások. A panziók és a közösségi szálláshelyek (turistaszállók, ifjúsági szállók) belföldi vendégektől származó márciusi árbevételei meghaladták a tavaly márciusi bevételek 50 százalékát, ami – tekintettel a példa nélküli helyzetre – figyelemre méltó teljesítmény.

Egy mondat erejéig kitérve a január–március havi szálláshelyi árbevételekre: az első negyedévi 34,77 milliárd forint összesített bruttó árbevétel még nem mutat drámai zuhanást. A visszaesés mértéke 2019. első negyedévével összevetve „csupán” mínusz 11,8 százalék, és okkal feltételezhető, hogy ha a veszélyhelyzet hazai kihirdetését (március 11.) megelőző 70 napos időszakot nézzük, akkor a mérleg kifejezetten pozitív, sőt, Budapest az idei év első hónapjait is Közép-Európa egyik legsikeresebb, legkeresettebb desztinációjaként zárta.

Összeomlás valamennyi küldőpiacon

A KSH-jelentés szerint a vendégérkezések és vendégéjszakák száma márciusban jelentősen csökkent mindegyik országcsoportban: 86 830 külföldi és belföldi vendég összességében 224 235 vendégéjszakát töltött el Budapesten, ami még a felívelő szakasz elejének számító 2002–2003-as forgalomnak is épphogy csak a felét teszi ki. A külföldi vendégek száma 70 ezres, a külföldi vendégéjszakaszám 190 ezres nagyságrendet ért el márciusban. A vendégéjszakák közel egyötödét Budapest legfőbb küldőpiaca, a járványügyileg márciusban még kevéssé érintett – vagy inkább csak későn reagáló – Egyesült Királyság szolgáltatta (12 016 vendégérkezés, 36 282 vendégéjszaka).

Arányaiban a legkisebb visszaesés márciusban az ausztrál (-49,9 százalék), az orosz (-56,8 százalék), a brit (-57,0 százalék) és az ukrán (-58,6 százalék) vendégéjszakákban realizálódott, de érdemes hozzátenni, hogy ez semmiféle relevanciával nem bír a budapesti turizmus későbbi helyreállására, illetve a visszaépülő turizmus piaci szerkezetére nézve. A vendégéjszakák dimenziójában

a legnagyobb veszteségeket értelemszerűen a Covid-19 járvány legmegrázóbb időszakát átélő Olaszország (-90,4 százalék) szenvedte el,

valamint azok az országok, ahol már márciusban kiterjesztették a korlátozásokat a legszigorúbb fokozatra (Kína: -90,7 százalék, Koreai Köztársaság: -87,2 százalék, Izrael: -83,6 százalék). Azonban itt is azt kell hangsúlyozni, hogy a visszaépülés során valamennyi desztináció közel azonos helyzetből indul, számottevő előnyt legfeljebb a földrajzi közelség jelenthet az első időszakban.

A nagy nyertes?

A közlemény megjegyzi, sokan és sokszor hivatkoznak arra az utóbbi időben – nem alaptalanul –, hogy a járványveszély elmúltával rég nem látott lehetőséghez jut a fokozatosan megélénkülő belföldi turizmus, amely a visszaépülés nagy nyertese lehet. Ebből azonban egyelőre még csak annyi látszik, hogy a belföldi forgalom márciusi veszteségei (mínusz 68-70 százalék) némiképp mérsékeltebbek, legalábbis a külföldi forgalom drámai összeomlásának tükrében. A belföldi vendégérkezések száma 16 685, az eltöltött vendégéjszakák száma 33 317 volt márciusban Budapesten.

Az első negyedévben (január–március) a budapesti kereskedelmi szálláshelyek több mint egyötödével – 20,4 százalékkal – kevesebb, közel 1,6 millió vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 18,9, a belföldi vendégek 29 százalékkal kevesebb (1 394 855, illetve 203 754) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.

Budapest megvár!

A Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ (BFTK) a tavasszal kialakult, az ágazat történetében példátlan és rendkívüli válsághelyzetet célzott kampányokkal igyekszik mérsékelni, és hosszabb távon a főváros javára fordítani: a #Light4U szolidaritási kampány, a Budapest megvár! (Budapest awaits!) imázsfilm, valamint a Moscow Tourism Boarddal és az orosz tour operatorokkal megkezdett, júniusban újabb szereplőkkel folytatódó konferencia és workshop egytől egyig azt a célt szolgálja, hogy Budapest a lehető legelőnyösebb pozícióból induljon a turizmus helyreállása szempontjából kritikus, nyári–őszi időszakban.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Palkovics Lászlónak avatárja lett, aki bevezet minket az MI rejtelmeibe

Palkovics Lászlónak avatárja lett, aki bevezet minket az MI rejtelmeibe

Új közösségi oldalán keresztül betekintést nyerhetünk a mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos mindennapjaiba. Palkovics László az InfoRádióban elmondta: az MI inkább a javunkra szolgál, és csak kevésbé erősíti a félelmet, de nagyon fontos a tudatos és erkölcsös használat, amelyet egy hamarosan felálló hatóság ellenőriz majd, és ha kell, közbeavatkozik.

Már nem szezonban, hanem négy évszakban gondolkoznak a Balatonnál

Minél több emberrel el kell hitetni, hogy az év bármelyik időszakában érdemes eltölteni egy-egy hétvégét a Balatonnál, és ha sikerül megváltoztatni azt a vélekedést, hogy a Balaton csak a fürdésre jó, akkor megnyerjük ezt a csatát – mondta az InfoRádióban a Balatoni Kör elnöke, Pach Gábor.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 30. 13:00
×
×
×
×