eur:
414.63
usd:
395.26
bux:
78204.33
2024. december 3. kedd Ferenc, Olívia
Nyitókép: Pixabay.com

Globális zavarokhoz vezethet, ha az országok is spájzolni kezdenek

Kezdi a globális élelmiszer-ellátási láncokat is elérni a készletezés - most már a kormányok aggódnak, és kezdenek exporttilalmakat hozni. A termékek kivonása a világpiacról globális dráguláshoz, és helyenként élelmiszerhiányhoz vezethet.

Az egészségügyi védőeszközök beszerzése után kezd az élelmiszerellátás biztonsága felé fordulni egyes kormányok figyelme, és egyre több helyen hoznak alapvető termények és élelmiszerek exportjára vonatkozó korlátozásokat, kivonva ezáltal termékeit a világpiacról - derül ki a Bloomberg összesítése alapján készült G7.hu-összefoglalóból.

Kazahsztán, a világ egyik legnagyobb búzaliszt-előállítója megtiltotta a termék kivitelét az országból többek között a sárgarépával, a cukorral és a krumplival együtt. Szerbia egyebek mellett a napraforgóolaj exportját függesztette fel. Kína a rizs exportjával hagyott fel, de számos ázsiai, egyébként exportáló országban okoz gondot, hogy a betegség miatt csökkent a termelés, ezért előbb-utóbb ezekben is korlátozásokra számítanak a kereskedők - írta a magyarmezogazdasag.hu.

Oroszország egyelőre nem vezetett be tilalmakat, de szükség esetén kész megtenni a lap értesülései szerint.

Magyarországgal kapcsolatban egy erre utaló megjegyzés a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának a járványveszély agrárgazdasági hatásait összegző közleményében is szerepelt, a javaslatok között: "A hazai termékek arányának ösztönzése, akár az áruk szabad áramlásának ideiglenes felfüggesztésével."

Mindeközben a már eddig is jelentős élelmiszerimportra szoruló Kína, Törökország, Algéria és Marokkó fokozta a behozatalt. Az két észak-afrikai országot például különösen kellemetlenül érintheti, ha Oroszország is az export korlátozása mellett dönt, a régió ugyanis jelentős felvásárlója az orosz termékeknek.

A G7.hu idézi Tim Benton, a londoni Chatham House szakértőjét, aki szerint már érzékelhető némi zavar az élelmiszer-kereskedelem területén. Egyelőre főleg logisztikai nehézségek - mint a pánikvásárlások jelentette hirtelen kereslet, vagy az európai szállítmányozási piac határzárak miatti zavarai -, valamint a munkaerő kiesése nehezíti az ellátást.

Benton szerint a kormányközi együttműködés hiánya komoly gondokhoz vezethet a globális élelmiszer-ellátásban,

főleg, ha a lakossági készletezési igények kielégítése miatt tömeges lesz az exportkorlátozás. Fokozhatja a pánikot a két tendencia egymást erősítő hatása, és ez egyes országokban akár zavargásokhoz is vezethet.

Az együttműködés fontosságára Maximo Torero, az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) közgazdásza is figyelmeztet. A szervezet adatai szerint egyébként

Magyarországon az egyik legmarkánsabb az agrárium exporttöbblete a behozatalhoz képest a világon,

Európában pedig csak Bulgáriában alakul hasonlóan szerencsésen a mezőgazdasági import és export aránya.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Friss felmérés: 5-10 százalékos áremelkedéssel startol az idei karácsonyfaszezon

Friss felmérés: 5-10 százalékos áremelkedéssel startol az idei karácsonyfaszezon

A vásárlók 72 százaléka tervez legalább hétezer forintot költeni fenyőfára, 44 százalék pedig akár tízezer forintnál nagyobb kiadást is vállal – derült ki az agroinform.hu felméréséből. A portál újságírója, Sarok Edit az InfoRádióban elmondta: a klímaváltozás miatt nincsenek könnyű helyzetben a gazdák, akiknek sok kihívással kell megküzdeniük, például egyebek mellett a kártevőkkel is.

Bendarzsevszkij Anton: az ukrán vezetés is felismerte, hogy katonai úton nem tudja visszaszerezni az elvesztett területeket

Ez egy üzenet már Donald Trump, az új amerikai adminisztráció irányába, hogy Ukrajna hajlandó lenne leülni tárgyalni – mondta Volodimir Zelenszkij friss nyilatkozatáról Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.03. kedd, 18:00
Vinkó József
a Magyar Konyha főszerkesztője
Új csúcson az amerikai részvényindex, brutális rali indult egy kriptónál

Új csúcson az amerikai részvényindex, brutális rali indult egy kriptónál

Kifejezetten jó volt ma a hangulat a kontinens tőzsdéin, ráadásul a vezető európai indexek közül a német DAX új történelmi csúcsra emelkedett hétfőn. Eközben a dollár már most közel fél százalékos erősödésben van az euróval szemben, a pénteki hitelminősítői figyelmeztetés után pedig a forint eséssel kezdi a hetet. Amerikában egyelőre felemás mozgásokat láthatunk, a tech-túlsúlyos Nasdaq index mindenesetre kimondottan jól teljesít és új csúcsra került az Apple, a Tesla és az Inte emelkedésének is köszönhetően. Ma délelőtt jött egy lefordulás a kriptopiacon, úgy néz ki azonban, hogy a befektetők megtámasztották az esést, ráadásul brutális rali indult az XRP-nél.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×