eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Egy vásárló fizet Nyíregyháza egyik gyógyszertárában 2012. szeptember 28-án.
Nyitókép: MTI Fotó: Balázs Attila

Nagy bajban vannak a hazai kereskedők

Az egész országra jellemző a kereskedelemben tapasztalható munkaerőhiány – mondta el az InfoRádiónak a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke.

Jelenleg olyan súlyos a helyzet, hogy bizonyos esetekben már a munkahelyi szabályok is sérülnek a munkaerőhiány miatt a kereskedelemben Magyarországon, fogalmazott az InfoRádiónak Bubenkó Csaba, aki szerint a legfontosabb okok a bérek szintje és a munkakörülmények.

"Például vannak olyan kereskedelmi láncok Magyarországon, ahol, lehet hallani különböző sajtóorgánumokban, hogy milyen magas bérek vannak és még sincs eladó. (…) Enne az az oka – magyarázta a szakszervezeti vezető –, hogy

mások a munkakörülmények, sokkal feszítettebb a tempó, sokkal jobban, ha lehet ezt így mondani, kihasználják az embereket".

A munkaidő tervezése is nagyon nagy problémát jelenthet, ezáltal a szabadidő és a családhoz való viszonyulás kérdése is elnehezedik, tette hozzá.

Bubenkó Csaba szerint megfigyelhető, hogy a kereskedelemben dolgozók egy része inkább elmegy idénymunkára. "Mindenki olyan helyen kezd el munkát vállalni, ahol többet tud keresni. A szerencse az, hogy a nyári időszak a kereskedelemben nem a legforgalmasabb időszak. Hogyha ez például a húsvéti, vagy a karácsonyi időszak lenne, biztos, hogy sokkal nagyobb problémák lennének" – emelte ki a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke.

Vannak olyan áruházak, jegyezte meg a szakember, ahol a munkaidőnek a hossza jócskán megnőtt, ezáltal a működés, a munkabiztonság, vagyonbiztonság szempontjából

a nyitva tartásnak a törvényessége sérül,

mert nincs megfelelő emberszám.

A munkaerőhiány az egész országra jellemző,

ismertette az InfoRádió kérdésére Bubenkó Csaba. "A nyugati részen elmennek külföldre az emberek, Pesten nagyobbak a lehetőségek, de itt is probléma van. A nagyvárosoknál van egy elszívóereje például az ipari parkoknak, vagy az összeszerelőüzemeknek, sok esetben magasabb bérért, könnyebb betanított munkát végeznek a munkavállalók, és akkor inkább azt választják. (…) Ez egy általános probléma" – tette hozzá.

Bubenkó Csaba szerint a vasárnapi boltzár, illetve a korlátozott nyitva tartás enyhítene a helyzeten, ám erről először a vásárlók véleményét kérnék ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×