eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Nyitókép: Pixabay

Óriási a munkaerőhiány a kiskereskedelemben

Az eddigi béremelések csak a munkaerő megtartására voltak elegendőek a kiskereskedelemnek, de a munkaerőhiányt nem enyhítették - mondta az InfoRádióban az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Hozzátette: ezen a területen több tízezer dolgozó hiányozhat a szakmából. Ezt a vásárlók is tapasztalhatják, hiszen emiatt a sorok is hosszabbak a pénztáraknál.

A bolti kiskereskedelemben 2016 óta különösen éles a helyzet a munkaerőhiány szempontjából, azóta a béremelés üteme, százalékos nagysága meghaladja a kiskereskedelmi forgalom növekedési ütemét - mondta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.

"Ez azt jelenti, hogy

a kereskedők nagyobb arányban kénytelenek bérköltségre fordítani, mint amilyen ütemben nő a forgalom. Ebben szerepet játszik a minimálbérek emelése is, de a döntő a munkaerőhiány.

Nagyságrendeket tekintve nincs érdemi növekedés, néhány százalékos emelkedés kimutatható egy-egy időszakban, de összességében, a létszám nagyságrendjét nézve nem változott - tette hozzá Vámos György.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint jelenleg minden terület munkaerőhiánnyal küszködik, de a bolti kiskereskedelemben különösen nagy a baj: tízezres nagyságrendű lehet a munkaerőhiány.

Automatizálás vagy több alkalmazott?

A kiskereskedelemben is megindult már néhány éve a gépesítés: bevezették az önkiszolgáló pénztárakat, vagy elektronikus árjelző címkéket építettek ki. Ezek mögött mind megfelelő informatikai háttér van, ami nagyon sok pénzbe kerül - magyarázta Vámos György.

Ahogy minden ágazatban, itt is ez a fejlődés kulcsa, de mondhatni még gyerekcipőben jár a nemzetközi szinthez képest. Vannak már olyan boltok, ahol nincs eladó és alkalmazott az eladótérben, de persze az élő munkaerő számának növelésére is szükség lenne - tette hozzá.

Az eddigi bérfejlesztések (14-15 százalékos emelés) csak a munkaerő megtartására voltak elegendőek, de nem oldották meg a problémát.

"Kézben tartották a helyzetet,

azért mert nem volt munkaerő, egy boltnak sem kellett bezárnia, de a vásárlók érzékelik, hogy a pénztárnál bizonyos időszakokban hosszabbak a sorok, mint a korábbi években"

- jegyezte meg Vámos György.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×