Infostart.hu
eur:
356.09
usd:
306.11
bux:
130916.32
2026. május 26. kedd Evelin, Fülöp
Nyitókép: Pexels

Ők kaszálhatnak a legtöbbet a megemelt csok-on

A közepes méretű városok környezetében és a Budapest környéki agglomerációban mozgathatja meg az ingatlanpiacot az, ha a kormány megemeli a családok otthonteremtési kedvezményt (csok) az 5 ezer fő alatti településeken.

Az Otthontérkép vezető elemzője szerint elsősorban a közepes méretű városok környezetében lévő kisebb településeken mutatkozhat meg annak a hatása, ha a kormány megemeli a családi otthonteremtési kedvezmény összegét az ötezer fő alatti településeken.

"Aki felelősen dönt - legfőképp a csok-os érintettekről beszélünk - , az megnézi, hogy a gyermeke elhelyezése a következő 8-10 évben megoldott lesz-e, illetve azt is fontosnak tartják, hogy milyen a település ellátottsága, és mennyire fejlődőképes az adott település.

Néhány közepes méretű nagyváros környékén található 5000 főnél kisebb lakosságú település lehet a nyertese a Kormányinfón bejelentett intézkedésnek,

de nem hiszem, hogy ez jelentősen befolyásolja az ingatlanpiacot" - mondta Mester Nándor.

Jó lehetőség

Bár a pontos összeg még nem ismert, Budapest környezetében több olyan falu is van, ahol lehet, hogy megéri felhasználni a megemelt csok-ot - mondta Palkó István, a Portfolió vezető elemzője.

"Jó lehetőségnek tűnik a magasabb csok kihasználása szempontjából Csobánka, Felsőpakony, Nagytarcsa, Pilisborosjenő, vagy Remeteszőlő is, de kiesik a körből néhány népszerű település, mint Budakeszi, Csömör, Kistarcsa" - tette hozzá Palkó István.

Jelenleg a csok azoknak jár, akinek van már gyermeke, vagy vállalnak legalább egyet, új vagy használt lakásba költöznek, vagy bővítenek.

Egy gyermek után 600 ezer forint, a két gyermek után 1,4 millió, három gyermek után pedig 2,2 millió forint támogatás adható használt ingatlan vásárlásánál.

A három vagy több gyermeket vállalók lakás vásárlásakor 10 millió forint egyszeri, vissza nem térítendő támogatást kaphatnak. Ezen felül a nagycsaládosok 10 millió forintig kamattámogatott lakáshitelt is igényelhetnek.

Építkezni is érdemes

Pásztor Roxána, a Portfolio ingatlan üzletág elemzője úgy látja, lesz olyan célcsoport, akiknek megéri majd magánjellegű építkezésbe fogni az öt ezer fő alatti településen a megemelt csok kedvezményt felhasználva.

"Ötmillió forintig egy új építkezésnél visszaigényelhetik az áfát az építők - ha magáncélra épül -, illetve három gyermek esetén felvehető 10 millió forint vissza nem térítendő támogatás. Így már 15 millió forintnál járunk, hogyha még ehhez jön pár milliós összeg, akkor 18-20 milliós építkezés csak telekáron kijöhet, de ez függ attól, hogy ki mennyiért tud építeni" - emelte ki Pásztor Roxána.

A képet azonban tovább árnyalja, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter éppen az InfoRádió Aréna című műsorában jelentette be,

a kormány nem tervezi az ötszázalékos lakásáfa meghosszabbítását 2019. december 31-e után, így a vevők célja az, hogy minél nagyobb arányban kifizessék a vételárat eddig az időpontig.

A Portfolio megkeresésére a Pénzügyminisztérium szerdán azt is közölte, erre elméletben van lehetőség, mert nincs olyan adójogszabály, amely előírná, hogy az előleg a teljes ellenérték mekkora hányada lehet. Ez a megoldás azonban nem túl megszokott és ahogy azt a Portfolio megjegyzi – a vevők és a beruházók számára is - számos kockázattal jár.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Radikálisan átáll Európa migrációügyben – fontosabb lesz a fogadó országok jogainak érvényesülése

Radikálisan átáll Európa migrációügyben – fontosabb lesz a fogadó országok jogainak érvényesülése

Szigorítana a migrációs szabályokon az Európa Tanács. A politikai nyilatkozatot mind a 46 tagállam támogatta, köztük az igencsak érintett Nagy-Britannia, Olaszország és Dánia is. Az európai államok megállapodtak az Emberi Jogok Európai Egyezményének módosított értelmezésében is, a cél a menedékkérők és a külföldi bűnözők kitoloncolásának megkönnyítése. A részletekről Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója beszélt az InfoRádióban.

Magyar Péter felmentette a TEK főigazgatóját, nagy átalakítás jön

Magyar Péter május 27-vel felmentette Hajdu János tábornokot a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatói pozíciójából – tudatta a kormányfő kedd este a Facebook-oldalán.
inforadio
ARÉNA
2026.05.27. szerda, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója
Itt az új csúcs az amerikai tőzsdén

Itt az új csúcs az amerikai tőzsdén

Az Egyesült Államok kedden bombázta Iránt, bár Donald Trump arról beszélt, hogy közel lehet a békemegállapodás. A hírek hatására megugrott a volatilitás az olajpiacon, az ázsiai tőzsdék pedig estek. Európában inkább bizonytalanság látszott a kereskedés első szakaszában, majd délelőtt elkezdett romlani a hangulat, végül csökkenéssel zártak a főbb indexek. Az amerikai tőzsdék vegyesen zártak, míg a Dow esett, az S&P 500 új csúcsra ment ma.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×