eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin

Egyetlen vállalat irányítása alá kerül a teljes magyarországi nagynyomású gázhálózat

Eladja a magyar állam az alig száz kilométer hosszú gázvezeték üzemeltetőjét, az MGT Zrt.-t a Földgázszállító Zrt.-nek. Az országos nagynyomású földgázhálózat tulajdonosa, üzemeltetője és irányítója 12 milliárd forintos vételárat fizet.

Egyetlen vállalat, az FGSZ Földgázszállító Zrt. irányítása alá kerül a teljes magyarországi nagynyomású gázhálózat, miután a magyar államtól 11,9 mil­liárd forintért megvásárolja a Magyar Gáz Tranzit Zrt.-t (MGT) – derül ki 2017 egyik utolsó Magyar Közlönyéből. A lépés révén január végére megszűnik az az érdekes állapot, amelyben a szlovák és a magyar országos gázhálózatokat összekötő 92 kilométeres vezeték más társasághoz tartozik, mint a többi, megközelítőleg 5800 kilométernyi hazai nagynyomású vezeték - írja a Magyar Idők.

A kormány az eladásról ellátásbiztonsági megfontolások miatt döntött. A vevő a Mol Nyrt. leányvállalata, a hazai nagynyomású földgázhálózat tulajdonosa, üzemeltetője és irányítója. Az MGT vezetéke a magyar–szlovák határtól Vecsésig tart, az eladás tárgyát képezik az ehhez tartozó berendezések is.

Az MGT vételára 34 milliárd forint, azonban az európai energiaügyi gazdaságélénkítő programból (EEPR) a vezeték kivitelezéséhez nyújtott támogatás ebben nem jelenhet meg, ezért 11,996 milliárd forint a részvények értéke, vagyis a végső vételár. Az adásvételt egyeztetés előzte meg az Európai Bizottsággal. Az ügylet feltétele az MGT Zrt. hiteleinek teljes körű előtörlesztése a vételárából a megállapodás zárásáig. A vevőnek pedig kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy az MGT-től átvett munkavállalók munkaviszonyát az átvételtől számított egy éven belül rendes felmondással nem szünteti meg.

Szlovákia kormányával 2011-ben kötött stratégiai megállapodást a magyar kormány a közös államhatárt keresztező vezetékek építéséről és üzemeltetéséről. Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt., majd az MVM OVIT Országos Villamostávvezeték Zrt. közgyűlése még ugyanebben az évben döntött az interkonnektor megépítését végző projekttársaság alapításáról. Ez lett az MGT, amely 2012. január 1-jével jött létre, miután kivált az OVIT-ból. A társaság két, kezdetben egyenlő hányaddal rendelkező tulajdonosa az MVM és az MFB Invest Zrt. volt az MGT honlapjának tanúsága szerint. Később, 2014 novemberétől a magyar állam lett a tulajdonos, mert az uniós szabályozás szerint ki kellett kerülnie az állami energiaipari csoport ellenőrzése alól.

A szlovák–magyar vezeték 2015 nyara óta üzemel, szerepe szerint a tervezett uniós szintű észak–déli gázfolyosó kiemelt fontosságú eleme, ám lényeges kereskedés nem folyt rajta eddig.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×