Major András szerint a MOL szerdától jelentkező 9 forintos áremelésében is ez köszönhet vissza.
"Az Öbölben tengeri olajfúrókutakon zajló kitermelést kevésbé érintette a Harvey hurrikán, ezért a nyersanyagtermelésben a leállások után sem okozott áremelkedéseket, ami arra utal, hogy nem esett ki nagyobb mennyiség a piacról.
A nagy problémát a finomítóknál okozta a Harvey hurrikán,
elsősorban az üzemek bonyolultsága és elhelyezkedése miatt".
Az USA teljes finomítói kapacitás 20-25 százaléka.
"A hurrikán megérkezése előtt evakuálták a személyzetet a nagy finomítótársaságok, a viharban pedig több méteres víz alakult ki az egységekben, vagyis nem csak egyszerű leállásokról volt szó. A kieső termelés mellett veszélyhelyzet is kialakulhat, például ha bizonyos vegyi folyamatokban megszűnik egyes termékek hűtése, az garantálja, hogy a beinduló láncreakció különféle szennyeződések környezetbe jutásával és robbanásokkal fog járni" - mondta Major András.
A termelés helyreállítására vonatkozó előrejelzések hosszabb távot jósolnak, több heti nagyságrendet említenek. A finomított termékek jegyzési áraiban még mindig érzékelhető a vihar hatása.
A kieső kapacitások üzemanyaghiányt okoztak az Egyesült Államokban és Latin-Amerika jelentős részén is
- mondta a Portfolio elemzője.
"A MOL a hétfőn bejelentett áremelése kapcsán - a szokott módon - nem indokolta az ármeghatározó lépését, de erősen sejthető, hogy ez állhat a háttérben. Ilyen mértékű üzemanyagár-emelkedés régen volt a hazai piacokon.
A további áremelés sem zárható ki,
ennek megtörténte és mértéke az amerikai finomítók helyreállítási munkálatainak gyorsaságától függ" - mondta a Major András.